Türkiye Yazarlar Birliği Sakarya Şube Başkanı Fahri Tuna Adapazarı Belediye Başkanı Mutlu Işıksu'yu Adapazarı Ticaret Müzesi açılışı için tebrik mesajı yayımladı. Tuna , "Kurtuluşumuzun 103. Yılını Halit Molla'nın kabrinden başlatan, aynı gün Adapazarı Ticaret Müzesini açan Adapazarı Belediye Başkanı Mutlu Işıksu'yu tebrik ederim.

Az bilinir, Adapazarı Belediyesi Kültür Müdürü olduğum günlerde, merhum kayınpederim İsmail Altay'ın dayısı olması sebebiyle aileyi yakından tanıdığım için, Halit Molla ile ilgili belge ve bilgileri toplayıp ilk sergiyi 21 Haziran 2000 yılında açma fırsatını yakalamıştım. O dönemin Adapazarı Belediye Başkan Yardımcısı Sinan Çileli büyüğümüz de destek olmuştu.

Dr. Mehmet Özdemir ve ben, Kurtuluşun 100. Yılında, Halit Molla ile ilgili birer kitap hazırlamış, bu kitaplar yayımlanmıştı.

Yine pek bilinmez, biz üç arkadaş (Dr. Mehmet Özdemir, Halit Molla'nın torunu Haluk Akagündüz ve ben Fahri Tuna) yedi sene önce bir karar almıştık: Her sene 21 Haziran günü saat 12.00'de Halit Molla'nın kabri başında toplanıp bütün kurtuluş savaşı şehit ve gazilerini anacağız diye. Bu etkinliği her sene gerçekleştirdik.

Peki, bugün (21 Haziran 2024) 103. Kurtuluş törenine, bu organizasyonu başlatan biz üç arkadaş (Dr. Mehmet Özdemir, Haluk Akagündüz ve ben Fahri Tuna) katılacak mıyız? Hayır.

Nedeni oldukça açık: Sakarya Valiliği (ki Türkiye Yazarlar Birliği Sakarya Şubesi olarak üyelerimizin imzasıyla dilekçemizi yıllar önce vermiştik) Halit Molla'nın adını bir liseye verene kadar, Adapazarı Belediye Meclisi ve Sakarya Büyükşehir Belediyesi Meclisi, Halit Molla'nın adını münasip bir caddeye verene kadar, törenlere katılmak istemiyoruz. Sakarya kamuoyunun büyük bölümünün de bizim gibi düşündüğü kanaatindeyiz.

İnşallah, bu büyük kahramanımızın adı uygun bir liseye (örneğin Ozanlar Anadolu Lisesi'ne) ve bir caddeye (örneğin Kuyudibi veya Çevreyoluna) verilir de hak yerini bulur.

Bu düşüncelerle hepinizi sevgiyle selamlıyorum." ifadelerini kullandı.

Fahri Tuna
(Yazar, TYB Sakarya Şubesi Başkanı)

Whatsapp Image 2024 06 21 At 09.14.31 (1)

Whatsapp Image 2024 06 21 At 09.14.31 (2)

Kaynak: Haber Merkezi