Milyonların yüzünü güldüren yapılandırma yasası pek çok EYT'liye emeklilik yolunu açtı.

Bağ-kur prim borcu olanlar bunları yapılandırma kapsamında ödeyerek emekli olurken, primini kendisi yatıranlar da son 1 yıllık günlerini yapılandırmayla kazanabiliyor. İşte detayları...

✖ Hangi prim borçları kapsamda?
Sigorta, Genel Sağlık Sigortası, sosyal güvenlik destek primi, işsizlik sigortası, topluluk sigortası primi borçları, idari para cezası, iş kazası ve meslek hastalığından rücu edilen alacaklar, asgari işçilik değerlendirmesi sonucu tespit edilen eksik işçilik tutarı üzerinden hesaplanan sigorta primi borçları yapılandırma kapsamında bulunuyor.

✖ Peşin ödeme için yeterli nakit parası olmayanlar ne yapmalı?
Prim borcunu ödeyerek emekli olacaklar için bankalar kredi imkanı sunuyor.

Krediyle peşin ödeme avantajı kapsamında borcu kapatmak, geri ödemeyi de emekli maaşıyla aydan aya yapmak mümkün. Peşin ödeme için son tarih de 30 Haziran.

✖ Part-time çalışanlar da eksik primlerini tamamlayabilecek mi?
Kısmi süreli çalışanlar ay içerisinde eksik kalan günlerini isteğe bağlı ödeyebiliyor.

Part-time yani kısmi süreli çalışanlar da isteğe bağlı sigortalılık sürelerini yapılandırarak eksik günlerini tamamlayabilecek.

Mart'ta başvuranlar 2022 yılı Nisan, Mayıs, Haziran, Temmuz, Ağustos, Eylül, Ekim, Kasım, Aralık ayına ait süreleri yatırabilecek. Bu ay başvuranlar Mayıs 2022'den; Mayıs'ta başvuru yapanlar ise Haziran 2022'den sonraki primleri ödeyebilecek.

✖ Yapılandırma kapsamında ödeyenler ne kazanacak?
31 Mayıs'a kadar yapılandırma başvurusunda bulunanların gecikme faiz ve cezaları silinecek. Bunun yerine enflasyon farkı hesaplanacak.

Peşin ödeme yapanlar hesaplanan enflasyon farkının da yüzde 90'ını ödemeyecek.

İsteyenlere 48 aya kadar taksitle ödeme imkanı da var. Bu durumda ana para ve enflasyon farkına taksit sayısına göre belirlenen katsayı da ekleniyor. Ancak prim borcu olduğu için emekli olamayanların yapılandırmaya başvurması yetmiyor, ödemeyi de yapması gerekiyor.

Taksitle ödeme seçilirse, ödeme tamamlanmadan emeklilik başvurusu yapılmayacağı dikkate alınmalı.

✖ Geçmişe dönük yatırılmayan isteğe bağlı ödemeleri yapılıp prim kazanılabilir mi?
2008'den sonraki isteğe bağlı sigorta primlerinin sigortalılık süresinden sayılması için 12 ay içinde yatırılması gerekiyor. Bu kapsamda yatırılmayan primler varsa bunlar geriye dönük yapılandırma kapsamında ödenebiliyor. Ancak burada süreye de dikkat etmek gerekiyor.

Mart'ta başvuranlar 2022 yılı Nisan, Mayıs, Haziran, Temmuz, Ağustos, Eylül, Ekim, Kasım, Aralık ayına ait isteğe bağlı prim borçlarını yatırabilecek.

Bu ay başvuranlar Mayıs 2022'den; Mayıs'ta başvuru yapanlar ise Haziran 2022'den yıl sonuna kadar olan primlerini ödeyerek kazanabilecek.

✖ Kimler ihya yapabiliyor?
İhya yapılandırma kapsamında yer almıyor. Geçmişte Bağ-Kur prim borçları silinip hizmet süreleri dondurulanların bunları ihya etme imkanı da var.

Bu süreler başvuru tarihindeki asgari ücret üzerinden sigorta süresine etletilebiliyor. Burada ihtiyaç kadar süre değil, tüm sürelerin ihya edilmesi şart.

En az başvuru tarihindeki günlük asgari ücretin yüzde 34.5'i oranında prim ödenerek ihya işlemi gerçekleştiriliyor.

Mevcut asgari ücrete göre 1 gün için 115,09, 1 ay için 3 bin 452 lira 70 kuruş yatırılması gerekiyor. 

ALINTI/TAKVİM