Düzenlemenin Ayrıntıları

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti grup toplantısında sokak hayvanları düzenlemesi hakkında bilgi verdi. Erdoğan, "Gelişmiş ülkelerde olmayan başıboş köpek sorunuyla karşı karşıyayız. Bazı ülkeler vatandaşlarını Türkiye'de kuduz riski konusunda uyarmaya başladı. Bizim medeniyetimiz merhamet medeniyetidir ve canlıya her zaman merhametle yaklaşmışızdır. Sahipsiz köpek sayısını yakala, kısırlaştır metoduyla çözmek istedik ancak bu yeterli olmadı. Şimdi daha köklü bir çözüm gerekiyor. Sahipsiz köpeklerin sahiplendirilmesini hedefliyoruz. Köpek bakım evi olmayan yerlerde bakım evleri kurulacak ve sahipsiz hayvanlar sahiplendirilene kadar bu evlerde tutulacak. Ayrıca sahiplendirilmeleri için kampanyalar düzenlenecek" ifadelerini kullandı.

Hayvanlara Çip Takılacak

Erdoğan, "Sahiplenilen hayvanlar kısırlaştırılacak, çip takılacak ve sahiplerine teslim edilecek. Barınaklara aldığımız tüm hayvanların sahiplendirilmesini istiyoruz. Özellikle hayvan severlerin bu süreçte daha fazla sorumluluk alacağına inanıyorum. Eğer bunu başarabilirsek, bir sonraki adıma gerek kalmayacak" dedi.

4 Bakanlık Taslak Üzerinde Çalışıyor

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, sokak hayvanlarına ilişkin düzenlemeyle ilgili soruları yanıtladı. Tunç, milletvekillerinin değerlendirmesine sunulacak çalışma için Tarım ve Orman Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Adalet Bakanlığı ve Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı olarak taslak düzenlemelerin yapıldığını belirtti.

Sokak Köpeklerinin Uyutulması Tartışması

Gazetecilerin, sokak köpeklerinin uyutulması konusunda yönelttiği soruya ise Bakan Tunç, "Bunlar Meclis'te tartışılacak konular" yanıtını verdi. Tunç, hayvanları koruma konusundaki kararlılıklarının sürdüğünü vurgulayarak, "Hayvanları Koruma Kanunu çıkaran bir iktidarız. Hayvanlara eziyet edenlere yönelik cezaları artırmıştık. Hassasiyetimiz devam ediyor. Çocuklara ve yaşlılara yönelik saldırıları önlemek gerekiyor. Bir yasal düzenleme ihtiyacı açık. Hem hayvanlarımızı koruyalım hem de insan sağlığını tehdit eden durumları ortadan kaldıralım" dedi.

Toplumun Tüm Kesimleri Dinleniyor

AK Parti Grup Başkanvekili Bahadır Yenişehirlioğlu, sahipsiz hayvanlarla ilgili düzenleme üzerinde çalışmaların sürdüğünü ve toplumun tüm kesimlerinin dinlendiğini belirterek, "10 gün daha çalışacağız. Henüz kesinleşmiş bir düzenleme yok, bir teklif var ve üzerinde çalışıyoruz" açıklamasında bulundu.

Editör: Ahsen Özkılıç