Ercan, katıldığı bir televizyon programında, Düzce, Akyazı, Adapazarı ve Sapanca’nın Türkiye’nin en riskli deprem bölgeleri arasında olduğunu vurguladı. "Marmara’yı etkileyen ana kırık, Kuzey Anadolu kırığıdır. Kuzey Anadolu kırığının kuzey kolu, 1999’da Gölcük’te büyük bir deprem yarattı. Güney kolu ise Akyazı’dan geçiyor ve bu bölgeyi özellikle tehlikeli hale getiriyor," dedi.

Ercan, ayrıca Balıkesir, Bursa ve Çanakkale’den geçen fay hatlarını da hatırlatarak, "Bunlar çok etkin ve tehlikeli kırıklardır. Üretebilecekleri deprem büyüklükleri 7.3’e kadar çıkabilir," ifadelerini kullandı. Bu büyükşehirlerin deprem kuşağı üzerinde yer aldığını belirten Ercan, sağlam konutların inşa edilmesinin önemine dikkat çekti.

Prof. Dr. Ercan, Türkiye'de deprem açısından en riskli bölgelerin Düzce, Akyazı, Adapazarı ve Sapanca olduğunu bir kez daha hatırlatarak, buralarda yaşayan vatandaşların ve yerel yönetimlerin depreme karşı önlemlerini artırması gerektiğini belirtti. "Bu bölgeler, Kuzey Anadolu Fay Hattı'nın etkisi altındadır ve her an büyük bir deprem riski taşımaktadır," dedi.

Kaynak: sakaryasondakika.com