SİGORTA ACENTELERİNİN GELECEĞİ KONUŞULDU

SATSO’da, sigorta acentelerinin sorunları ve mesleğin geleceğine yönelik faaliyetleri kapsamında “Sigorta Acentelerinin Geleceği” konulu konferans düzenledi.

EKONOMİ 11.02.2017, 12:06 11.02.2017, 12:06
SİGORTA ACENTELERİNİN GELECEĞİ KONUŞULDU

Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA)'nın hizmet alanını kapsayan illerin Ticaret ve Sanayi Odalarının ilgili meslek komitelerinin katılımıyla gerçekleştirilen "Sigorta Acentelerinin Geleceği" konulu konferans yoğun bir katılımla gerçekleştirildi.
Ev sahipliğini Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi Emrullah Terzioğlu, 16. Meslek Komitesi Başkanı Mustafa Tekneci, Komite Başkan Yardımcısı Fazilet Neşe Akma,  Meclis Üyeleri; Ayhan Akdağcı, Oktay Topçu ve Zafer Yıldırım ile Komite Üyelerinin yaptığı konferansa çok sayıda sektör temsilcisi iştirak etti. Toplantı moderatörlüğünü TOBB Sigorta Acenteleri İcra Kurulu  (SAİK) Başkanı Hüseyin Kasap yaparken Divan’da Sigorta Acenteleri Sakarya İl delegesi Zekeriya Başoğlu ve SATSO 16. Meslek Komitesi’nden Meclis Üyesi ve Sakarya İl Delegesi Ayhan Akdağcı yer aldı.

GELECEĞİ PARLAK UFKU AÇIK SAKARYA
Toplantının açılış konuşmasını yapan Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Genel Sekreteri Yiğit Ateş Oda ve komite çalışmaları hakkında bilgi vererek şunları dile getirdi: “Odamız, 34 meslek komitesi ile 15 bin üyesine, ilimize ve ülkemize katkı sağlamak adına gayretlerini sürdürüyor.  Sakarya hızla gelişen bir il. İhracatta yüzde 269’luk bir artış ile geleceği parlak ufku açık bir il olarak hedeflerimiz doğrultusunda çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Hizmetlerimiz çerçevesinde en önemli paydaşlarımız olan meslek komitelerimizin talepleri bizim için her zaman önemlidir. 16. Meslek Komitemiz de sektör adına başarılı çalışmalar yürüten komitelerimiz arasındadır. Konferansımızın sektörümüz, ilimiz ve ülkemiz adına hayırlı olsun” dedi.

ACENTE SORUNLAR
I
Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası 16. Meslek Komitesi’nden Meclis Üyesi Oktay Topçu da sigorta acentelerinin sorunları ile ilgili değerlendirmelerde bulunduğu konuşmada şunları dile getirdi: “Biz acentelerin dertleri herkesin malumu olan bir durumdur, buradaki tüm katılımcılar bu durumu iliklerine kadar hissetmektedir. Sektörün anayasası olarak kabul edilen 5684 sayılı kanun ile düzenlenen yönetmelikler çıktığı günden bu güne kadar defalarca değişikliğe uğramış ve her seferinde umutla daha iyiye gideceği düşünülürken sorunlarımız kartopu misali büyümüş ve çığ haline gelmiştir.

YETKİSİZ SİGORTA SATIŞLARI
Bir sigorta acentesi olmak için Meslek yüksek okulunun ilgili bölümünden ya da dört yıllık üniversite mezunu olmak, mesleki deneyim, SEGEM, TOBB levha kaydı gibi aslında sektörün disipline edilmesi için bizce de olması gereken kurallar varken git gide daha disiplinli olması beklenirken,  bugün her yerde çarşıda, pazarda, fabrikada, tüpçü de, emlakçı da, otoparklarda, oto yıkama da, tahsilat noktalarında ve hatta canlı hayvan satan yerlerde bile pervasızca tabela asarak sigorta satılmaktadır.
Peki sektörün içinde olmayanlar ve bu işleri yapanlarla nasıl mücadele edeceğiz işte bütün sorun da burada başlıyor. SAİK bu konuda yetkili değil. Biz de bu noktada haklı olarak diyoruz ki; daha fazla yetkili bir kurum olmak için mücadele etmeliyiz ya da başka bir yol bulmalıyız. Tüm aracıları bir çatı altında buluşturmak için çalışma yapmalıyız.’’

TRAFİK SİGORTALARI ÖNEMLİ
Topçu konuşmasının devamında trafik sigorta poliçelerinin acenteler için önemine değinerek “Katıldığımız bazı toplantılarda bazı katılımcılar trafik sigortası satmasak ta olur gibi, 250-300 bin üretimin altında ki acentelerin kapanması gerektiği gibi cümleler sarf etmekte. Bir market için ekmek ne ise, yumurta ne ise, süt, yağ, şeker ne ise biz acenteler için de trafik sigortası odur. Müşterimize ulaşmamızı sağlayan en önemli üründür. Ve adı sigorta olan bir ürünü satmamayı düşünmek başka amaçlara hizmet etmektir. Bir diğer konu belirli bir üretimin altında ki acentenin kapanması konusunda da açıkça ifade etmek gerekir ki bu konu serbest piyasa, ticaret kanunu vesaire üzerinden değil bu küçük denilen ve tamamı kanunlara uygun çalışıp, vergi ve SGK kaydı olan acentelerdir. Unutmayalım ki; her sektörün küçüğü büyüğü vardır. Küçük ölçekliler olduğu için diğerleri orta ölçekli ve büyük ölçeklidir.

SİGORTA ŞİRKETLERİ VE KOMİSYONLAR
Gelelim asıl konumuz olan tüm acenteleri hırpalayan komisyon meselesine. Olay tamamı ile şirketlerin bakış açılarını ortaya koyması bakımından bir örnek olmuştur. Biz acenteler sistem içinde çalışıp fiyat veren ve sonucunda aracılık eden konumda iken sanki tek suçluymuş gibi günah keçisi haline getirildik. Teminatı belirleyen hazine, fiyatı belirleyen şirket, suçlu acente. Bizler şirketlerin düşmanı değiliz. Bizler aynı gemide yer alıyoruz. Ve şirketler olmazsa biz de yokuz. Tüm acenteler bu bilinçtedir. Şirketler bugün tüm politikalarını kendi isteklerlerine göre belirleyip uygulattırdıkları acenteler ile bağlarını kopartmaya devam ettikçe yarın dönüp baktığında isteklerini yerine getiren bir satış ekibi değil, her istediğini yapmak zorunda olduğu bir satıcı grubu ile baş başa kalacaklardır. Bu gerçek unutulmamalıdır.

KISA SÜRELİ POLİÇE İPTALLERİ
Kısa süreli iptal poliçeleri yüzünden trafik iptal komisyonları yine arada yok oldu. Bu konuda bir çalışma yapılması bizler için önemlidir. Öyle ki poliçeyi keserken çay, kahve ikram, iptalde ikram elde var sıfır. Ofislerimiz Kızılay gibi işlem görmekte. Geçmişte olduğu gibi bu konuda bizlerin üzerine düşen bir görev var ise yine yapmaya hazırız.
Sektörün büyümesi için zorunlu poliçe kalemlerinin artması önemlidir. Bu konuda SATSO 16. Meslek komitesi olarak SAİK’e de sunduğumuz inşaat yapımı ruhsat alımında All Risk sigorta zorunluluğunun getirilmesi ile ilgili çalışma yapılması önemlidir.

ACENTE MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTALARI
Bir diğer konu ve aslında “terzi kendi söküğünü dikemez” sözüne uyan bir durum da Acente Mesleki Sorumluluk Sigortasıdır. Tüm riskleri, tüm meslekleri teminat altına almaya çalışırken kendi güvencesinin olmadığı bir yapının izahı olabilir mi? Bu konu acenteler için tek tip sözleşme kadar önemlidir.” İfadelerini kullandı.
SATSO 16. Meslek Komitesi’nden Meclis Üyesi Oktay Topçu’nun konuşmasının ardından kürsüye gelen Acente Asist Line Genel Müdürü Serdar Tufan olan Acente Asist Line ve yeni bir sigorta ürünü Trafik Sigortalarında Yardım hizmeti hakkında detaylı bilgi verdi.
TOBB Sigorta Acenteleri İcra Kurulu  (SAİK) Başkanı Hüseyin Kasap ise dünya ve Türkiye’de sigorta acentelerinin mevcut durumu, geleceği ve sorunlarına yönelik çözüm öneri konusunda bir sunum gerçekleştirdi.

DÜNYA’DA VE TÜRKİYE’DE SİGORTACILIK
Kasap konuşmasında yurtdışı sigortacılık durumu ve Türkiye ile karşılaştırmasına yönelik yapılan araştırmalara değinerek şunları dile getirdi: “Yapılan araştırmalara göre Türkiye sigortacılık anlamında dünyada çok iyi yerlerde görülmüyor. Ancak Penetrasyon oranlarına bakıldığında Hayat sigortaları diğer ülke oranlarında büyük yer tutuyor. Çünkü o ülkelerde SGK yok. Ülkemizde SGK olduğu için hayat sigortası oranları daha düşük görülmektedir. Bu ayrıntıyı geçtiğimizde %66 acente üretimi ile Türkiye seçilmiş ülkelere yakın bir oran seyretmektedir.

TÜKETİCİLER ACENTE TERCİH EDİYOR
Sigorta satışlarında internet ve callcenter üzerinden sigorta alımlarının oranı çok fazla değildir. Baktığımızda internet üzerinden alım yüzde 1,1 iken callcenter üzerinden satışlar 0,2’dir. Bu anlamda acentelerin gücü azımsanmayacak kadar fazladır.

SAKARYA ACENTE SAYISINDA İDEAL
Türkiye’deki sigorta acentelerine baktığımızda Gerçek Kişi Acente Sayısı 7.392, Tüzel Kişi Acente Sayısı 8.294 ile toplam 15.686’dır. Ülke genelinde 30 Milyon 896 bin potansiyel sigortalı yaşamaktadır. Sakarya ilinde 393.974 potansiyel sigortalı yaşamaktadır. 46 bin istihdam eden sigorta sektöründe kapasitenin yüzde %38’i kullanılabiliyor.
Sakarya ili acente verileri incelendiğinde Gerçek Kişi Acente Sayısı 66, Tüzel Kişi Acente Sayısı 79 ile toplam 145’tir. Bölgenin acente taşıma kapasitesi ise 104 ila 140 aralığındadır. Yani Sakarya sigorta acente yoğunluğu konusunda sınırlar dahilindedir. İdeal rakamlar söz konusudur.” şeklinde konuştu.
SAİK Başkanı Hüseyin Kasap ayrıca Türkiye’de sigorta bilinci ve tüketici eğilimleri incelendiğinde katılımcıların orta vadede en fazla sağlık sigortası ve BES yaptırmak istedikleri ve belirlenmiştir. Yapılan araştırma sonuçlarına göre, genç nüfusa sahip bir ülke olmamız nedeniyle dijital platformlardan alışveriş yapma eğilimimizin son derece yüksek olduğu ortaya çıkmasına rağmen yaptırmak satın aldıkları sigorta ürünleri için acenteleri tercih ettikleri ortaya çıkmıştır.” dedi.
Kasap konuşmasının sonunda SAİK olarak acentelerin daha fazla üretmeleri adına her türlü gayreti gösterdiklerini ve sorunların çözümüne yönelik yoğun çaba sarfettiklerini dile getirerek “Hepimiz aynı çatı altındayız sorunlarınız bizim de sorunumuzdur. Acentelerimizin daha fazla kazanarak daha kaliteli işler üretmelerini istiyor bu doğrultuda çalışıyoruz. Her bölgeyi inceliyor, toplantılar düzenliyor, çıkan sonuçları yetkili makamlarla paylaşıyor çözüm üretmeye gayret ediyoruz.” dedi.

Yorumlar (0)
banner35
4
sisli
Namaz Vakti 26 Şubat 2021
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Galatasaray 25 54
2. Beşiktaş 24 51
3. Fenerbahçe 25 51
4. Trabzonspor 25 48
5. Alanyaspor 25 42
6. Hatayspor 25 42
7. Gaziantep FK 25 39
8. Karagümrük 25 37
9. Antalyaspor 25 33
10. Göztepe 25 32
11. Sivasspor 24 31
12. Konyaspor 24 30
13. Malatyaspor 25 30
14. Kasımpaşa 25 29
15. Rizespor 25 27
16. Kayserispor 25 25
17. Erzurumspor 25 25
18. Başakşehir 25 24
19. Denizlispor 25 21
20. Ankaragücü 24 20
21. Gençlerbirliği 24 20
Takımlar O P
1. Giresunspor 23 53
2. Samsunspor 23 49
3. İstanbulspor 23 43
4. Altınordu 23 41
5. Adana Demirspor 23 39
6. Ankara Keçiörengücü 23 38
7. Altay 23 38
8. Tuzlaspor 23 38
9. Bandırmaspor 23 31
10. Bursaspor 23 31
11. Ümraniye 23 31
12. Adanaspor 23 26
13. Menemen Belediyespor 23 26
14. Balıkesirspor 23 24
15. Boluspor 23 23
16. Akhisar Bld.Spor 23 19
17. Ankaraspor 23 14
18. Eskişehirspor 23 7
Takımlar O P
1. Man City 25 59
2. M. United 25 49
3. Leicester City 25 49
4. West Ham 25 45
5. Chelsea 25 43
6. Liverpool 25 40
7. Everton 24 40
8. Aston Villa 23 36
9. Tottenham 24 36
10. Leeds United 25 35
11. Arsenal 25 34
12. Wolverhampton 25 33
13. Crystal Palace 25 32
14. Southampton 25 30
15. Burnley 25 28
16. Brighton 25 26
17. Newcastle 25 25
18. Fulham 25 22
19. West Bromwich 25 14
20. Sheffield United 25 11
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 23 55
2. Real Madrid 24 52
3. Barcelona 24 50
4. Sevilla 23 48
5. Real Sociedad 24 41
6. Villarreal 24 37
7. Real Betis 24 36
8. Levante 24 31
9. Granada 24 30
10. Athletic Bilbao 23 29
11. Celta de Vigo 24 29
12. Valencia 24 27
13. Osasuna 24 25
14. Cádiz 24 25
15. Getafe 24 24
16. Deportivo Alaves 24 22
17. Eibar 24 21
18. Real Valladolid 24 21
19. Elche 23 21
20. Huesca 24 19