İYİ Parti Grup Başkanvekili Erhan Usta ile Müsavat Dervişoğlu ve Genel Başkan Yardımcısı Şenol Sunat’ın yer aldığı heyet önce ittifak ortağı CHP’yi ziyaret etti.

İYİ Parti, depremzedelerin bulundukları yerde kendi illeri için oy kullanmalarına dönük bir kanun teklifi hazırladı. Aynı zamanda seçim kanununda değişiklik öngören bu değişiklik için anayasada da değişiklik öngörülüyor. Anayasa 67’ye göre de "seçim kanununda yapılan değişiklikler, yürürlüğe girdiği tarihten itibaren bir yıl içinde yapılacak seçimlerde uygulanamaz" kuralı var. İYİ Parti, anayasa değişikliği ile geçici madde eklenerek 1 yıl içinde uygulanamaz kuralının uygulanmamasına yönelik de bir değişiklik öngörüyor.

Edinilen bilgiye göre, AK Parti ve CHP, İYİ Parti’nin teklifini yetkili kurullarında değerlendirecek. CHP'nin teklife olumlu yaklaşabileceği ifade edilirken, AK Partili kaynaklar, Parti Seçim İşleri Başkanlığı’na iletileceğini ancak genel izlenimin, "çıkan düzenlemenin uygulanabilir olması gerekiyor, süre kısa uygulamak mümkün değil" görüşü hâkim. Aynı zamanda bu durumun YSK'nın işleyişini daha da zorlaştırılacağı ifade ediliyor.

Partiler, değerlendirmelerinin ardından İYİ Parti’ye görüşlerini iletecekler.