Ankara Sanayi Odası (ASO), Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından barınma sorunu yaşayanlar için kampanya düzenledi ve bir yaşam merkezi çalışması yürütülüyor. 6 Şubat'ta meydana gelen depremin yaşandığı bölgedeki olumsuz hava koşullarının da etkisiyle geceyi dışarıda geçirmek iyice zorlaştı. Yaşam merkezindeki 21 metrekare olacak konteynerlerin içerisinde içerisinde 2 oda, 4 yatak, mutfak eyvesi ve gereçleri, duş, klozet, lavabo, banyo ve ısıtıcının yanı sıra mobilya da yer alacak.

ASO üyesi sanayiciler, konteynerleri satın alarak kampanyaya katkıda bulunuyorlar.

Projeye meslek komitesi başkanları koordine ediyor
ASO Başkanı Seyit Ardıç, oda bünyesindeki 40 meslek komitesi başkanının koordinasyonuyla deprem bölgesinde belirlenecek bir alanda "Konteyner Yaşam Merkezi" kurulması için çalışmalar devam ediyor. ASO 2. ve 3. Organize Sanayi Bölgesi'nde yer alan bir firma tarafından üretilecek konteynerler, aynı bölgedeki tır parkındaki araçlara yüklenerek deprem bölgesine ulaştırılacak.

300 konteynerlik yaşam merkezi temel ihtiyaçlara cevap verecek
Yemekhane, çocuklar için oyun parkı, eğitim ve bakım merkezi gibi sosyal bileşenlerin de bulunacağı, 300 konteynerlik yaşam merkezinde elektrik, su, internet ağı gibi hizmetler de sunulacak.

"Altyapı çalışmaları bittikten sonra merkezi kuracağız"
Deprem sonrasında bölgeye gıda ve giyecek gibi yardımların ülke genelinde yapılacağını öngördüklerinden konteyner yaşam merkezi kurmak gibi daha kalıcı çözümlere yöneldiklerini dile getirerek, şu bilgiler verildi:

Kuracağımız yaşam merkezindeki konteynerlerin içinde su ısıtıcısına, tuvalet, duş, yatak, nevresim takımına kadar her şey olacak. Şu ana kadar 300 adet konteyner bağışı var. Hatay Belediyesinin gösterdiği alana konteyner kenti kuracağız. İlk etapta yaşam merkezinin altyapısını hazırlayacağız, altyapı çalışmaları bittikten sonra merkezi kuracağız.