Yeni Sakarya Sitesine özel açıklamalarda bulunan  Prof. Dr. Ercan, "Akyazı, şu anda Türkiye’ni en tehlikeli yerlerinden biri. Sakarya Çukurunun olduğu yer, Marmara bölgesi için bir emniyet sibobu görevini görüyor. Jeofizik olarak incelediğimiz zaman Sakarya Çukurunun altı Marmara’ya göre daha gevrek ve daha kırılgan" dedi.

İSTANBUL'UN SİGORTASI
Deprem uzmanı Ercan, Sakarya Çukuru'nun jeofizik olarak Marmara'ya göre daha gevrek ve kırılgan bir yapıya sahip olduğunu belirtti. Gerginliğin doğudan batıya doğru geldiği için Sakarya Çukuru'nda kırılma direncinin düşük olduğunu ve bu nedenle gerginliğin Marmara'ya taşınmadan Sakarya Çukuru'nda kırıldığını ifade etti. Ercan, "Sakarya Çukuru'nda ortalama 25-30 yılda bir büyük bir deprem meydana geliyor. Sakarya Çukuru, İstanbul için sigorta gibi çalışıyor ve İstanbul’da meydana gelmesi beklenen depremin gecikmesine sebep oluyor" diye konuştu.

KRİTİK NOKTA
Ercan'ın açıklamaları, Akyazı ve çevresinin deprem riski açısından kritik bir noktada bulunduğunu bir kez daha gözler önüne serdi. Bölgedeki jeolojik yapı ve deprem dinamikleri, Marmara bölgesinin genel güvenliği açısından önemli bir rol oynuyor.

Muhabir: Şevval GEÇİN