Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerin sonrasında Göksun ilçesinde bulunan Büyükkızılcık Köyü’ndeki dağın yanmaya başlaması, bölge halkında korku ve paniğe sebep oldu. Dağın görüntüsünü çeken bir kişi o anları sosyal medya hesabından, “Kuş Kayası dediğimiz dağ, yanardağ gibi yanıyor. Bunu uzmanlara, yetkililere ulaştırır mısınız? Korkuyor halk ne olduğunu bilmiyor. Şu anda kocaman dağ yanıyor. Eskiden hiçbir şekilde böyle bir şey yoktu normal dağ. Önce şu alttaki siyah yerden bir petrol gibi, lav mı petrol mü çok değişik şeyler oluyor burada” ifadeleri ile paylaştı.

Konu ile ilgili soru işaretleri ve panik devam ederken, Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, açıklamalarda bulundu.

‘YANARDAĞ OLUŞTU’
Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, sosyal medya hesabından konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede, “M7,9’luk depremde çıkan güre (enerji) 1 megaton (1 milyon ton) TNT’ye eşdeğer (500 atom bombası) olması nedeniyle 41 km derinde taşbulamacını (mağmayı) devindirip Kahramanmaraş’ta oluşturduğu kırıktan 2000 C’de kızgın, akışkan karataş (bazalt) püskürterek yanardağ oluşturmuştur” diye belirtti.

M7,9’luk depremde çıkan güre(enerji) 1 megaton(1 milyon ton) TNT’ye eşdeğer (500 atom bombası) olması nedeniyle 41 km derinde taşbulamacını(mağmayı) devindirip Kahramanmaraş’ta oluşturduğu kırıktan 2000 C’de kızgın, akışkan karatas(bazalt) püskürterek yanardağ oluşturmuştur.