-yenisakarya.com-

Sakarya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı Cankurtaran ekibi, 15 Haziran'da 45 kulede 72 cankurtaranla başladıkları görevi, 15 Eylül itibarıyla tamamladı. 4 ay boyunca süren görevde 377 kişi boğulmaktan kurtarıldı. Ekiplerin, bölgesinde boğulma vakası yaşanmadı. Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, canla başla çalışan cankurtaranlara başarılarından ötürü sertifika verdi. Ormanpark’ta düzenlenen sertifika törenine; Başkan Ekrem Yüce, Genel Sekreter Yardımcısı Ziya Cevherli, Sakarya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Ayhan Orhan Arancı, İtfaiye Daire Başkanlığı Cankurtaran Grup Amiri Samet Karaca ve cankurtaranlar katıldı. 

TURİZM KENTİ SAKARYA 
Törende konuşan Başkan Yüce, “Sahip olduğu göl, nehir, yayla, deniz ve longoz gibi avantajlar sayesinde tam bir turizm kenti! Özellikle yaz aylarında Kaynarca, Karasu ve Kocaali sahillerimizde canlılığın son derece artığı ve adeta Turizm cenneti olan kuzey sahillerimizde bir sezonun sonuna daha geldik. Ve bu yaz sezonunda da “insanı yaşat ki devlet yaşasın” şiarı ile önceliğimiz hep vatandaşlarımız oldu.  Hafızalarımızda; kayıpsız, acısız ve sadece güzel hatıralarla kalsın diye ekiplerimizi son derece özenli eğitimlerden geçirdik ve görevlerindeki motivasyonu diri tutmak için gerekli tüm desteği verdik.” dedi. 

3 İLÇEDE 45 KULE, 72 PERSONEL
Yüce, “Sakarya Büyükşehir itfaiyesi cankurtaran amirliği olarak; 3 ilçede 45 kulede toplamda 72 personel ile idari personeller dahil Haziran 15 -Eylül 15 tarihleri arasında aralıksız hizmet verdik. Bu süre zarfında 377 kişi kurtardık. 6 jetski 1 atv, 1 4x4 araç, 1 araç ve bir bot ile 3 ilçede hizmet verdik.  Yaklaşık 500’e yakın kayıp çocuğu ailesine kavuşturduk. Mesai saatleri içinde ölümlü vakamız olmaması bizi Türkiye’de Sayılı cankurtaran hizmeti veren belediyeler arasına yer almamızı sağlamıştır.  Cankurtaran hizmetinin bulunmadığı sahilleri tehlikeli olarak belirleyerek buralarda halkımızın denize girmemesi için gerekli bilgilendirmeleri yaptık. Devriyeler ile kaçak girişleri önledik.” diye konuştu. 

GÜVENLİ BÖLGELER OLUŞTURULDU
Karasu ve Kocaali sahillerinde birçok noktada güvenli bölgeler oluşturduklarını ifade eden Yüce, “Sakarya Büyükşehir belediyesi olarak sahillerimizdeki vatandaşların can güvenliğini, huzurunu sağlamak için gerekli tüm tedbirleri aldık. Elhamdülillah sıfır kayıpla sezonu bitirmeyi Rabbim bize nasip etti. Öncelikle canla başla görevini ifa eden cankurtaran kardeşlerimize ve sonra kurallara uyarak can güvenliklerini tehlike atmayan halkımıza teşekkürü borç biliyorum. Allah’ın izni ile daha nice güzel sezonlarda buluşmak dileğiyle, Allah’a emanet olun.” şeklinde konuştu. Serkan OK