ÖZEL AÇIKLAMALAR
Sakarya Büyükşehir Belediyesi, Kahramanmaraş merkezli 2 büyük depremin ardından 11 kentte 300’e yakın araç ve 508 personelle altyapı inşası, barınma, hasar tespiti, geçici yaşam alanlarının kurulumu konusunda bölgede çalışmalarını sürdürüyor. Depremin meydana geldiği ilk günlerden bu yana bölgede olan Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, Gazetemiz Haber Müdürü Serkan Ok’a, çalışmalarla ilgili gelinen son aşamaya ilişkin açıklamalarda bulundu. Yüce, sözlerine başlamadan önce depremde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara ise acil şifalar diledi.

SAKARYALILARA TEŞEKKÜR
Depremin meydana geldiği ilk saatlerden itibaren ilk 15 gün boyunca arama kurtarma ve bölgedeki ihtiyaçların karşılanması için çalışmalar yaptıklarını hatırlatan Yüce, “Sakaryalı bütün hemşehrilerimize yapmış oldukları yardımlardan ötürü çok teşekkür ediyorum. Demokrasi Meydanı’nda kurmuş olduğumuz deprem yardım toplama merkezimize herkes elindeki imkanlar çerçevesinde eşyaları getirdi. Biz de, eşyaları kolileyip tırlara yükledikten sonra bölgeye gönderdik. Bu ihtiyaçları halen zaman zaman gönderiyoruz. Şu anda bölgede enkaz kaldırma çalışmaları devam ediyor. Bizde, bu noktada yardımlara destek veriyoruz.” dedi. 

DİYARBAKIR’DA SOSYAL ALAN
Diyarbakır’da en büyük çadır kentinde Büyükşehir Belediyesi olarak çocuk oyun grupları, sosyal donatı alanı ve rehabilitasyon merkezi kurduklarını vurgulayan Başkan Yüce, “Berberinden sağlık merkezine kadar ciddi manada sosyal bir alan oluşturduk. Depremden etkilenen Adıyaman’da da birtakım çalışmalar yaptık. 350 konteynerlik kentin altyapı ve üstyapı, sosyal donatı alanındaki çalışmaları büyükşehir olarak üstlendik. Altyapıyı tamamladık, üstyapı için çalışmalar devam ediyor. Şu anda konteynerler kurulmaya başladı ve bunların kanal bağlantılarının yapımı devam ediyor.” diye konuştu. 

4 İLDE KALICI ÇALIŞMA
Depremde büyük yıkım ve kayıplar veren Hatay’da yapılan çalışmalara da değinen Yüce, “İskenderun’da da ciddi bir hasar var. Sakarya Büyükşehir Belediyesi olarak İskenderun’da da 250 konteynerlik kent oluşturuyoruz. Bu hafta sonu itibariyle yapımı tamamlanan 40 konteynerimizi bölgeye göndereceğiz. Maliyet olarak ortalama bir konteyner 100 bin TL’ye mal oluyor. 4 yerde çalışmalarımız devam ediyor. Kahramanmaraş’ta da 50 esnafımız için konteyner çarşı yapıyoruz. Bunun planlamasını yaptık ve çalışmaları devam ediyor. 4 ilde kalıcı çalışmalar var, diğer illerimizde de yardımlarımız devam ediyor. Malatya’da meydana gelen son deprem sonrasında bir grup itfaiye personelimizi de bölgeye gönderdik.” ifadelerini kullandı.