Sigara kullanmadığınız için zararlarından korunduğunuzu düşünürken, sofralarınızda eksik etmediğiniz bazı gıdaların en az sigara kadar zararlı olabileceği ortaya çıktı. İşte, New York Post Gazetesi tarafından hazırlanan habere göre, sağlığınız için zararlı olan besinler:

1. İşlenmiş Etler

Kahvaltılık sucuk, pastırma ve hindi füme gibi işlenmiş etler sağlığınız için ciddi riskler taşır. Dünya Sağlık Örgütü, işlenmiş etleri 1. grup kanserojen olarak sınıflandırmıştır, yani kansere neden olduğu bilinmektedir. İşlenmiş etler, taze ette bulunmayan kimyasallar içerir ve bu kimyasallar kanser riskini artırır.

2. Sosis

"Güncel Ateroskleroz Raporları"nda yayınlanan araştırmaya göre, işlenmiş et tüketimi koroner arter hastalığı riskini artırmaktadır. Özellikle de sosis gibi işlenmiş etler, bu nedenle sofralarınızdan uzaklaştırmanız gereken gıdalar arasında yer alır.

3. Rafine Karbonhidratlar

Beyaz ekmek, beyaz pirinç, makarna, hamur işleri ve pizza gibi rafine karbonhidratlar, vücutta iltihaplanmayı teşvik eder ve yüksek şeker oranı nedeniyle obezite ile ilişkilidir. Bu tür gıdalar, sağlığınızı olumsuz etkileyebilir.

4. Hidrojene Yağlar

Birçok paketlenmiş gıda ve fast food ürününde bulunan hidrojene yağlar, nüfus araştırmalarında ölüm oranlarındaki artışlara neden olduğu kanıtlanmıştır. Fıstık ezmesi gibi popüler ürünlerde bile bu yağlar bulunabilir. Bu nedenle, paketlenmiş gıdaların içeriklerini okuyarak almanız sağlığınız açısından oldukça önemlidir.

Sağlıklı Beslenme İçin Dikkat

Her ne kadar tadına doyulmuyor olsa da yediğiniz zaman sağlığınıza verdiğiniz zarar sigarayla boy ölçüşen bu gıdaları evinize almamak en iyi tercihiniz olabilir. Sağlıklı beslenme, hem uzun vadede sağlık sorunlarından korunmak hem de yaşam kalitenizi artırmak için büyük önem taşır. Bu nedenle, sofralarınızda tercih ettiğiniz gıdalara dikkat etmeniz ve daha sağlıklı alternatiflere yönelmeniz gerekmektedir.

Kaynak: basın bülteni