Son yılların en popüler ekonomik metalarının en başında elbette Bitcoin ve kripto paralar gelmektedir. Kripto paraların şüphesiz pek çok avantajlı yanı bulunmaktadır. Hem ekonomik açıdan pratik işlem yapılmasına imkân tanıyan bir yapıda olması hem de tamamen sanal bir para birimi olması kripto paraları bir anda ekonominin ana gündem maddelerinden biri yapmayı başardı.

Biz de bu yazımızda çok kısaca Bitcoin satın al işlemlerinin ne şekilde yapılabileceğinden ve en popüler Bitcoin al sat yöntemlerinin neler olduğundan bahsederek kısaca bu yöntemlerin avantaj ve dezavantajlarını ortaya koymaya çalışacağız. Lafı daha fazla uzatmadan başlayalım.

Bitcoin satın alma ve satma yöntemleri

Bitcoin ve aslına bakılırsa diğer tüm altcoinlerin de satın alınabileceği en popüler 2 farklı yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemleri şu şekilde belirtebiliriz:

·         Online kripto para borsalarını kullanarak Bitcoin ve altcoin al sat işlemleri gerçekleştirmek

·         Fiziki kripto para bürolarından Bitcoin ve altcoin al sat işlemlerini gerçekleştirmek

Şimdi bu iki yöntemi de avantaj ve dezavantajlarına göre ele alabiliriz.

Online kripto para borsaları

Belki de Bitcoin al sat işlemlerinin en yoğun şekilde gerçekleştirildiği yöntem türü olarak online kripto para borsaları gösterilebilir.

Online kripto para borsalarını kullanarak kripto para alım satımı yapmak için öncelikle bu borsalardan birine ait web sitesi ya da uygulamaya ihtiyaç duyulmaktadır. Bu uygulamalara erişim sağlandıktan sonra uygulamada hesap oluşturulması ve yapılacak işlem için (satın alma ya da satış) kullanıcının bir banka hesabının olması gerekmektedir.

Bu banka hesabı üzerinden ilgili kripto para borsasının hesabına yapılacak transfer sonrası alış işlemi gerçekleştirilebilir. Aynı şekilde satış işlemi sonrasında da ilgili borsanın banka hesabından kullanıcının uygulamada belirtilen banka hesabına satış sonrası elde edilen miktar iletilmiş olacaktır.

Burada online kripto borsası kullanmanın yaratabileceği dezavantajların başında iki farklı banka hesabından işlem yapmanın getirmiş olduğu iki komisyon ücreti ile birlikte bu anlamda bir diğer yaşanabilecek dezavantaj ise ortaya çıkabilecek işlem gecikmeleri olarak görülebilir. Yani online kripto borsasından Bitcoin al sat yaparken gecikme yaşanması olasıdır.

Fiziki kripto para büroları

Fiziki kripto para büroları da uzun yıllardır Bitcoin ve altcoin işlemlerini oldukça hızlı bir şekilde gerçekleştirmeye yarayan işlem yerleridir. Bu bürolar içerisinde yer alan Nakitcoins’i Türkiye’nin ilk fiziki kripto para bürosu olarak görebiliriz.

Buradaki bir diğer dikkat edilmesi gereken nokta, NakitCoins bürolarının Türkiye’nin farklı şehirlerine yayılmış işlem yapan bürolar olmasıdır. Bu nedenle bu bürolarda işlem yapmak için elbette büroya gidip fiziki olarak orada bulunmak gerekir. Ancak büroda bulunduktan sonra işlemi anında ve çok hızlı bir şekilde gerçekleştirmeniz mümkün olacaktır.

Bu şekilde de online kripto para borsalarında bir kullanıcı olarak karşılaşabileceğiniz ve yukarıda saydığımız dezavantajla karşı karşıya kalmanız gibi bir durum söz konusu olmayacaktır.

NakitCoins ile kripto para işlemlerinizi hızlıca halledeceksiniz.