Millî Savunma Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri Tuğamiral Zeki Aktürk, haftalık basın bilgilendirme toplantısında açıklamalarda bulundu. 

Aktürk, terörle mücadele kapsamında yapılan operasyonlara ilişkin şu bilgileri verdi:

“Türk Silahlı Kuvvetlerimizin, sahanın gerekliliğine uygun, alışılmadık ve öngörülemez düzeyde sürekli ve kapsamlı olarak gerçekleştirdiği kararlı operasyonlarla son bir haftada 28, 1 Ocak 2024’ten bugüne kadar ise 632’si Irak’ın, 723’ü Suriye’nin kuzeyinde olmak üzere 1.355 terörist etkisiz hâle getirilmiştir.

Irak’ın kuzeyindeki Pençe Harekâtı bölgesinde teröristlerin Dergele, Miska köylerinde savunmasız sivillerden gasp ettiği evler ile Hakurk ve Metina bölgelerinde gerçekleştirilen arama-tarama faaliyetleri kapsamında çok sayıda tanksavar silahı, çok namlulu roket atar lançer sistemi, roketatar, bombaatar, Doçka makineli tüfek, piyade tüfeği ile bunlara ait mühimmat; el ve sis bombaları, el yapımı patlayıcı, antipersonel mayını, telsiz, termal ve el dürbünü, çeşitli çaplarda top ve havan mühimmatı ile muhtelif malzeme ele geçirilmiştir.”

Sınır denetimleri 

Tuğamiral Aktürk, sınır bölgelerinde yapılan denetimler konusunda da şunları kaydetti:

“Cumhuriyet tarihimizin en yoğun tedbirleri ve tesis edilen çok katmanlı emniyet sistemi ile korunan hudutlarımızda son bir haftada yasa dışı yollarla geçmeye çalışan 338 şahıs yakalanmıştır. Yakalanan şahıslardan 3’ü terör örgütü mensubudur. 929 şahıs ise hududu geçemeden engellenmiştir.  

Böylelikle, 1 Ocak’tan itibaren hudutlarımızdan yasa dışı yollarla geçmeye çalışırken yakalananların sayısı 6 bin 367,  hududu geçemeden engellenen kişi sayısı da 64 bin 362 olmuştur. 

Ayrıca, son bir hafta içerisinde yapılan operasyonlarda 38 kilogramdan fazla uyuşturucu madde (metamfetamin) ele geçirilmiştir.

Türk Silahlı Kuvvetlerimiz, terörle mücadele ve hudut güvenliği ile mavi ve gök vatanımızdaki hak ve menfaatlerimizi korumanın yanı sıra bölgesel ve küresel barış ve istikrara katkıda bulunmaya devam etmektedir.”

Barış Harekatı’nın 50. yıldönümü

20 Temmuz’da Kıbrıs Barış Harekâtı’nın 50. yıldönümünün kutlanacağı anımsatan Aktürk, bu kapsamda Milli Savunma Bakanlığı ve KKTC makamlarının koordinesinde yapılan bir dizi etkinliğe katılınacağını söyledi. 

Tuğamiral Aktürk’ün verdiği bilgiye göre etkinlikler kapsamında çeşitli resmi törenler, anma yürüyüşleri ve şehitlik ziyaretleri yapılacak. 

TCG ANADOLU’nun KKTC liman ziyareti ve 50 gemi ile denizde geçit töreninin yanı sıra Türk Yıldızları Akrobasi Timi gösterisi ve muharip uçak geçişi icra edilecek. Bando ve mehteran birliği ile değişik sanatçıların katılacağı konserler düzenlenecek; 

Mutlu Barış Harekâtı semineri, konferansı, sempozyumu yapılacak; değişik yarışma ve gösteri etkinlikleri düzenlenecek ayrıca, 50’nci yıla özel anı pulu ve madeni para basımı yapılacak. 

Fotoğraf: Sosyal Medya

Kaynak: Ajans Bizim