Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (SUBÜ) Deprem Uygulama ve Araştırma Merkezi (DAMER) ile İnşaat Mühendisliği Bölümü akademisyenleri, 6 Şubat Kahramanmaraş merkezli 2 büyük depremin ardından bölgede yapmış oldukları çalışmalarını paylaştığı "Deprem Bölgesi İzlenimleri ve Sakarya" başlıklı basın toplantısı düzenledi. Spor Fakültesi Personel Lokalinde gerçekleştirilen toplantıya; Rektör Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık, deprem bölgesinde görevlendirilen akademisyenler ve basın mensupları katıldı. Toplantıda deprem bölgesinde yapmış oldukları çalışmaları raporlayan akademisyenler, birer sunum yaptı. 

ÇALIŞMALARI ANLATTI 
Toplantının açılış konuşmasını Rektör Sarıbıyık yaptı. Sözlerine başlamadan önce deprem nedeniyle hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar dileyen Sarıbıyık, “Depremle ilgili çalışmalarımıza ilk günden başladık. Bölgede direkt olarak etkilenen 198 öğrencimiz var. Bu öğrencilerimize tek tek ulaştık ancak maalesef 1 öğrencimizi kaybettik. Bu acılar, ülkenin her yerinde hissedildi. Bizlerde hissettik. Üniversitemiz ilk olarak arama kurtarma ekibini göndererek, birçok kişinin hayatını kurtarmaya yardımcı oldu. Bunun yanı sıra gıda yardımında da bulunduk. Sapanca’da bulunan otelimizi depremzedelerimizin hizmetine açtık. Akademisyen hocalarımız bölgeye giderek binalarda incelemelerde bulundu. Yapılan incelemeler sonucunda yaklaşık bin 500 binanın raporu hazırlandı.” dedi. 

SUNUM YAPTILAR 
Rektör Sarıbıyık’ın konuşması sonrası sunuma geçildi. İlk sunumu SUBÜ DAMER Müdürü ve İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Görevlisi Dr. Öğr. Üyesi Osman Kırtel yaptı. Kırtel, deprem bölgesinde yapmış oldukları çalışmalar çerçevesinde geoteknik değerlendirmede bulundu. Kırtel, 2000-2023 yılları arasında meydana gelen depremlerle ilgili de bir grafik yorumladı. SUBÜ Teknoloji Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç Dr. İsa Vural, zemin değerlendirmesi, Dr. Öğr. Üyesi Gökhan Dok yapısal değerlendirme, Dr. Öğr. Üyesi Ali Sarıbıyık ise malzeme ve işçilik ile ilgili değerlendirme yaptı. Sunum sonrası akademisyenler, kendilerine yöneltilen soruları yanıtladı.Serkan OK