"MASUMLAR ÖLÜYOR AMA SAYILARA GÜVENMİYORUM"
ABD Başkanı Joe Biden, Avustralya Başbakanı Anthony Albanese ile görüşmesinde basının sorularını yanıtladı. Biden, Gazze'de hayatını kaybeden sivillerin sayısının olduğundan fazla gösterildiğini ima etti.

- Bana söylediği şu ki Filistinliler kaç kişinin öldürüldüğüne dair doğruyu söylemiyor. Masum kişilerin öldürüldüğüne eminim ve bu savaş açmanın bir bedeli.

İsrail'in Hamas'ın peşine düşerken dikkatli olmasını gerektiğini söyledi.

- Biz aşırı derece dikkatli olmalıyız. Bence biz değil, İsrailliler İsrail'e karşı bu savaşı propaganda edenlerin peşine düşmeye odaklandıklarından emin olmak için son derece dikkatli olmalılar. Ancak Filistinlilerin verdiği sayılara güvenim yok.

Biden'ın İsrail yönetimine de eleştirileri vardı.

- Batı Şeria'daki Filistinlilere saldıran aşırılıkçı yerleşimciler konusunda alarma geçmeye devam ediyorum. Ateşe benzin dökmek böyle bir şey. Durması gerekiyor. Sorumlu tutulmalı ve bu artık durdurulmalı.

"İKİ DEVLETLİ ÇÖZÜM OLMALI"
Amerikan Başkanı iki devletli çözüme işaret etti.

- İsrailliler ve Filistinliler eşit olarak güvenlik ve barış içinde yaşamalı. Hamas artık İsrail'de terör estiremez ve Filistinlileri kalkan olarak kullanamaz. Bu kriz bittiğinde ne geleceğine dair biz vizyonumuz olmalı. Bize göre iki devletli bir çözüm olmalı.