SAÜ Kültür ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen SAÜFEST açılış törenine, TBMM Başkanı Mustafa Şentop, YÖK Başkanı Erol Özvar, Sakarya Valisi Çetin Oktay Kaldırım, AK Parti Sakarya Milletvekilleri, Recep Uncuoğlu, Çiğdem Erdoğan Atabek, MHP Sakarya Milletvekili ve Grup Başkan Vekili Levent Bülbül, Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, ilçe belediye başkanları, siyasi partilerin temsilcileri katıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan SAÜ Rektörü Fatih Savaşan, "30 yılı geride bırakmış olan SAÜ Türkiye’nin yanı sıra dünyanın önemli eğitim kurumlarından biri haline gelmiştir. Üniversitemiz öncelikle kaliteli eğitim garantisi vermektedir.  37 olan akredite bölüm sayımızı 42’ye yükselterek bu alanda liderliğimizi perçinledik. Bunu yıl sonunda 52’ye çıkaracağız. Mesleki uygulamada en deneyimli üniversitelerden biriyiz. Üniversitemiz öğrencileri sektörle buluşan modelleri başarıyla yönetmekte.  Geleceğe yön verme konusunda öğrencilerimizin yanında yer alıyoruz.  İstiyoruz ki hedefli öğrencilerimiz standart eğitimin dışına çıksınlar ve üniversite içinde kendilerine butik eğitim alma imkanı bulsunlar. Yeni nesil mezunlarımızla ülkenin kalkınma hedeflerine daha çabuk ulaşacağımıza inanıyoruz. 2021 SAÜ için akademik yayınlarda sıçrama yayını oldu" dedi.

"BİLİM ÜRETMEK"

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Mustafa Şentop, "Değerler hemşerilerimiz hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyorum. Hemşerilerim diyorum çünkü babamın babası zamanında Yugoslavya’dan Sakarya’ya göçmüş. Üniversitelerin şehirle birleşmeleri ve halka açılmaları çok önemli. Öncelikle Üniversiteler toplum hayatının önemli kurumlarından biri. Bir toplumun temel kurumları var. Üniversiteler de 4 temel kurumdan biri. Bizde üniversiteler ile ilgili ciddi sıkıntılar var. Üniversitelerin toplumsal ve tarihi geleneklerinden kopan bir kurum gibi ele alınması çok yanlış. İlim hayatını ve ilmi öğreten geliştiren kurumlar tek başına olan kurumlar değil. Tarihiyle birleşen kurumlar. Üniversitelerin 3 temel ama bilim üretmek bunu öğretmek ve toplumun faydasına bunu kullanmak. Dolayısıyla üniversitenin birinci amacı öğretmek değil bilim üretmektir" ifadelerini kullandı.

FESTİVALE DESTEK

AK Parti Sakarya Milletvekili Çiğdem Erdoğan Atabek, "Mustafa hocamız yüzlerce öğrenci ve akademisyen yetiştirmiş bir profesör.  Kendisinin aramızda olmasından mutluluk duyuyoruz.  Biz üniversite öğrencisiyken rektör hocalarımız festivalleri fazla düşünmezdi ama şimdi görüyoruz ki devasa bir festival ve şehrimizin tüm unsurları bu festivale destek veriyor.  Ben keşke bu üniversitenin öğrencisi olsaydım keşke burada okusaydım diyorum. Emeği geçen herkesi teşekkür ediyor misafirperverlikleri için teşekkür ediyorum." dedi