Eğitim Sen Şube Başkanları olarak Cuma günü saat 14.30'da ortak AKM önünde ortak Basın açıklaması yapılacağını duyurdu. 

Gerçekleşecek basın açıklamasında gerçekleşecek protestoda bunlar yer alacak;

  • *Genel merkez düzeyinde ortaklaşılan metin sendikal temsiliyeti olmayan  görevli bir öğretmen arkadaş tarafından okunacak.
  • Şube başkanlari selamlama formundaki kısa konuşmalar için söz alacak. 
  • *Sendikal rekabet görüntüsü vermemek üzere sendika logolu bayrak flama önlük vb. Taşınmayacak sadece temsilen birer kisi (şube başkanlar vb)  önlük giyecek.
  • *Bir anma ve taziye görüntüsü de vermek üzere slogan atılmayacak, talepler ve mesajlar için imzasız dövizler hazırlanacak.
  • *Basın Açıklamasına katilacak  üyelerimizden siyah giymeleri rica edilecek.
  • *1X3 metre aşağıdaki görselden hazırlanacak tek bir pankart taşınacak.

Başkan Kaçar şu ifadeleri kullandı;

İstanbul'un Eyüp ilçesinde bir özel okulda okul müdürlüğü yapan Emekli Öğretmen İbrahim Oktugan'ın bir öğrencisi tarafından öldürülmesi hepimizi derinden sarmıştır. Toplum olarak hayatımızın her aşamasında evde, sokakta iş yerinde her gün karşı karşıya kaldığımız şiddet sarmalı eğitim çalışanlarını hedef haline getirmiştir.

Arka arkaya yaşan eğitim çalışmalarına yönelik şiddet olaylarını protesto etmek, Böylesi olayların bir daha yaşanmaması, Okullarda ki şiddetin arkasındaki nedenleri ortaya çıkarmak ve Eğitim Kurumlarında can güvenliğimizin sağlanmasına yönelik taleplerimizi kamuoyu ile paylaşmak üzere. Biz aşağıda imzası bulunan sendikalar 10. Mayıs 2024 Cuma günü 1 günlük iş bırakma kararı ve aynı gün saat 14.30'da AKM önünde ortak Basın açıklaması yapmaya karar verdik. Bütün eğitim çalışanlarını öncelikle iş bırakmaya sonrasında da AKM önündeki Basın açıklamasına davet ediyoruz. 
 

Kaynak: basın bülteni