Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Bloomberg HT ve Habertürk ortak canlı yayınına katılarak Türkiye'nin gri listeden çıkmasının Türkiye ve yatırımcılar açısından ne almama geldiğini, Orta Vadeli Program'da (OVP) son durumun ne olduğu, enflasyonda tek hane hedefine ne kadar yaklaşıldığı, yeni vergi paketinin neden eleştirildiğini ve yatırım temaslarının sonuçlarını aktardı.

Bakan Şimşek programda, bütçe dengelerinin iyileşmesinde oldukça mesafe edildiğini belirterek, Emeklilikte Yaşa Takılanlar'ın (EYT) bütçe açığına yaptığı etkiyi aktararak şöyle konuştu:

Depremin ve EYT'nin etkisiyle cari arttı. EYT'yi küçümsemeyin. EYT'nin geçen sene muhalefetin populist iteklemesiyle, seçim öncesinde, seçim süresince EYT hayata geçirildi. EYT'nin bu sene finansman maliyeti de dahil olmak üzere yıllık maliyeti 724 milyar TL, neredeyse milli gelirin yüzde 2'sine yakın bir rakamdan bahsediyoruz. Bütçe dengelerinin iyileşmesinde oldukça mesafe kat ettik. Ama kat edeceğimiz yol var.

"Rezerv yeterliliğinde IMF tanımına göre arzulanan seviyeye neredeyse vardık"

Şimşek, Mali Eylem Görev Gücü'nün (FATF) toplantısında Türkiye'nin gri listeden çıkmasının ardandan katıldığı ilk programda şu bilgileri paylaştı:

Kaynak girişi zaten çok güçlü, nasıl yönetiriz onunla uğraşıyoruz. Kaynak girişinin mart sonundan bugüne net bazda Merkez Bankası'nın rezervlerine yansıyan boyutu neredeyse 78 milyar dolara ulaştı. Şu an itibarıyla rezerv yeterliliğinde IMF tanımına göre arzulanan seviyeye neredeyse vardık. Şu an reel bazda lirada bir miktar değerleme oldu. Hedefimiz enflasyonu kalıcı bir şekilde düşürerek orta- uzun vadede nominal kurlarda bir istikrar sağlamak, ama bunun için daha erken, daha kat edeceğimiz çok mesafe var

Bakan Şimşek'in konuşmasından öne çıkanlar:

"Gri listeye girmek kolay, çıkması zor"

Gri listeye girmek kolay, çıkması zor. Sürekli değişen sadece mevzuat değil, uygulamada etkinliğin sağlanmasıydı. Bu konuda özel bir çabaya girdi. Adalet Bakanı, İçişleri Bakanlığı ve Adalet Bakanlığı'nın katkısı büyük. Onlar olmasa gri listeden çıkamazdık. Biz çok net bir şekilde MASAK etkin rol oynadı. Geçen sene haziran ayından bu yana tüm bakanlıklarla bir araya geldik.

"Esas amaç Türkiye'nin saygınlığını ortaya koymaktı"

Bizim finans sisteminin itibarlı, saygın olması ve sağlıklı işlemesi lazım. Buradaki esas amaç Türkiye'nin saygınlığını ve sisteme güvenilir olduğunu ortaya koymaktı. Son kartede uluslararası arenada ABD ve İngiltere maliye bakanları ile bu konuyu konuştum. MASAK üzerine FATFye mektup yazdım.

"Dışarıdan kaynak girişi çok güçlü"

Gri listede iseniz idare incelemelere tabi tutuluyorsun. Tabi ki kaynak girişi çok güçlü olmalı. Dışarıdan kaynak girişi çok güçlü. Şimdi biz onu nasıl yönetiriz diye düşürüyoruz. Mart sonundan itibaren net giriş 78 milyar dolara ulaştı. Tarihi görülmemiş bu kadar kısa sürede bir giriş. Bir kısmı bizim şirketlerimizin TL terciği. Rezerv niteliğinde IMF tanımına göre arzu edilen seviyeye nerede ise vardık. 1'i yakaladık.

Kaynak: Sakaryasondakika