Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nün İnsansız Hava Aracı (İHA) ve dronlar için özel bir hava koridoru oluşturma çalışmalarının devam ettiğini açıkladı.

Bakan Uraloğlu, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğüne kayıtlı toplam 1 milyon 521 bin 615 lisanslı İHA pilotu ve 65 bin 859 insansız hava aracı bulunduğunu belirterek, bakanlık olarak temel hedeflerinin ulaşımın her modunda güvenli ulaşımı sağlamak olduğunu vurguladı. "Karada araçlar, havada uçaklar ve denizde gemiler için nasıl belirli güzergahlar ve yollar oluşturuyorsak, İHA ve dronlar için de şehir içi ve şehirler arası uçuşlarda belirlenecek koordinatlar çerçevesinde gidip gelmelerini sağlayacak hava koridorları ve güzergahlar oluşturacağız. Bu sayede uygunsuz uçuşların önüne geçerek dronlar için güvenli hava sahası oluşturacağız," dedi.

Birçok ülkenin insansız hava araçları konusunda yeni düzenlemeler hazırladığına değinen Uraloğlu, "Sivil havacılıkta önemli bir alan yaratan insansız hava araçları ve dronların farklı kullanım türleri görülüyor. Askeri, güvenlik, istihbarat, tarım, kargo, gümrük işlemleri, orman yangınlarıyla mücadele, sivil ve ticari uçuşlara kadar çeşitli amaçlarda kullanımı giderek yaygınlaşıyor. Biz ise yerli ve milli teknolojilerle getireceğimiz yeni sistem ile uygunsuz uçuşların önüne geçip, hassas bölgelerde güvenlik zafiyeti oluşmamasını ve özel yaşamın gizliliğini korumayı planlıyoruz. Bununla birlikte, erişilebilir, verimli ve çevre dostu dijital bir uygulama ile operatörler mobil uygulamalar üzerinden uçuş izni alma ve hava sahası bilgilerini görme gibi imkanlara sahip olacaklar," şeklinde konuştu.

Tamir İstasyonları Kurulacak

Bir kontrol mekanizması ihtiyacının tüm ulaşım modlarında olduğu gibi İHA ve dronlar için de gerekli olduğunu vurgulayan Bakan Uraloğlu, "Sivil Havacılık Genel Müdürlüğümüz yeni sivil havacılık modelleri üzerinde çalışmalar yapıyor. İHA ve dronlar için takip ve trafik yönetim sistemimiz, İHA'ların mevcut hava sahasına entegrasyonunu sağlayacak. Dronların sistem bilgileri, konum, irtifa, hız, pilot bilgileri canlı olarak havacılık kontrol merkezine iletilecek ve kayıt altına alınacak. Bu sayede trafik yönetimi ve uçuş izinleri tek bir merkezden hızlı, kolay ve emniyetli bir şekilde gerçekleşecek." dedi.

Kaynak: İGFA