Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, uzun süredir beklenen öğretmen atamaları hakkında önemli bir açıklama yaptı. Bakan Tekin, Cumhurbaşkanı'nın talimatları doğrultusunda Hazine ve Maliye Bakanı ile ilgili kurmaylarla bir dizi görüşme ve toplantı gerçekleştirdiklerini belirtti. Sonuç olarak, 20 bin öğretmen ataması konusunda anlaşmaya vardıklarını duyurdu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan da kabine toplantısı sonrasında yaptığı açıklamada, atama bekleyen öğretmen adaylarının durumunu değerlendirdiklerini ve Milli Eğitim Bakanı ile Hazine Bakanı başta olmak üzere ekonomi kurmaylarının bir kez daha bir araya geleceğini söyledi. Ardından öğretmen adaylarını bilgilendireceklerini belirtti. Bakanlık, atamaya esas branş dağılımlarını, başvuru takvimini ve süreci yarın paylaşacak.

Milli Eğitim Bakanı Tekin'in açıklamalarına göre, sınıf öğretmenliği için 3 bin 263, özel eğitim öğretmenliği için 2 bin 499, rehberlik öğretmenliği için bin 597, din kültürü ve ahlak bilgisi için bin 594, İngilizce için ise 968 öğretmen atanacak. Atamaların, KPSS skorunun yüzde 50'si ve mülakatın yüzde 50'si esas alınarak yapılacağı belirtildi.

Bakan Tekin, ekonomik zorluklar içinde yapılan bu atamalar için destek olan kurumlara ve Cumhurbaşkanı'na teşekkür etti. Atama başvurularının 20 Mayıs'ta başlayacağı ve sürecin detaylarının Milli Eğitim Bakanlığı tarafından duyurulacağı bildirildi.

Kaynak: Haber Merkezi