Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında toplandı. 11 ili vuran deprem bölgesindeki son durum, seçim tarihi ve ekonomik gelişmeler de mart ayının ilk Kabine Toplantısı'nda ele alındı.

GEÇİCİ İŞÇİLER
Kabine Toplantısı sonrası gazetecilerin sorularını yanıtlayan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, "Bugün (7 Mart Salı) geçici işçiler ile ilgili düzenlemeyi Meclis'e sevk edeceğiz."  ifadelerini kullandı.

ZORUNLU EMEKLİLİK
Bir gazetecinin, "Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) ile ilgili yasal düzenlemede taşerondan kadroya geçenler emeklilik şartını karşılama durumunda zorunlu emekliliğe sevk ediliyordu, bunu kaldırdınız. 4B'lilerin böyle bir talebi vardı."  sözleri üzerine Bilgin, "Yetiştirebilirsek o mevzuya bunu da ekleyeceğiz. Zorunlu emeklilik şartını hepsinde kaldıracağız." diye konuştu.

Buna ilişkin bir sayı olup olmadığı sorusu üzerine Bilgin, "Sayı az, işçiler kadar değil ama sayıya bakarak yapmıyoruz. Niye zorunlu emekli ediyoruz? Bunu kaldıracağız, eşit bir düzenleme için çalışıyoruz." dedi.