Bahar Candan ve Nihal Candan operasyonu ile ilgili son dakika gelişmeleri yakından takip ediliyor. Son haftaların gündemi olan Dilan-Engin Polat çiftinin ardından kara para akladıkları iddiasıyla göz altına alınan Nihal-Bahar Candan kardeşler için polis düğmeye basmıştı. Bahar ve Nihal Candan kardeşler tutuklandı. Peki, son durum nedir? Nihal Candan ve Bahar Candan neden tutuklandı? İşte cevabı...

Bahar Candan ve Nihal Candan kardeşler emniyetteki sorguları tamamlanarak mahkemeye sevk edildiler. Kara para aklamakla suçlanan kardeşler hakkında tutuklama kararı verildi. Bahar Candan’ın sorgusunda sosyal medya hesabından paylaştığı “Bir sabah hesabıma 12 milyon aktarıldı” mesajıyla ilgili ‘espriydi’ savunması yaptı. İşte operasyonun ayrıntıları.

CANDAN KARDEŞLER İÇİN YENİ DETAY
Sosyal medya fenomenleri Nihal ve Bahar Candan kardeşler, 2020, 2021 ve 2022 yıllarında 79 mağdurun dolandırıldığı soruşturma kapsamında ‘suç örgütüne üye olma’ ve ‘suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklama’ suçlamalarıyla geçen pazartesi günü gözaltına alındı. ‘Sazan sarmalı’ adı verilen soruşturma kapsamında aynı gün Kars’ta gözaltına alınarak İstanbul’a getirilen Hacı İsrafil Sağlam ile birlikte Asayiş Şube Müdürlüğü Dolandırıcılık Büro Amirliği’nde üç gün süreyle tutulan Candan kardeşler önceki gün akşam üzeri sorguya alındı. Nihal ve Bahar Candan’a Mayıs 2023’de düzenlenen operasyonda tutuklanan dolandırıcılık çetesinin lideri Onur Apaydın’la ilişkileri soruldu.

Nihal Candan, Onur Apaydın’ın çok eski erkek arkadaşı olduğunu belirtip, kendisinden uzun süre önce ayrıldığını ifade ederken, Apaydın’ı Kaan Hamzaoğlu olarak tanıdığını söyledi. Kendisiyle yaşadıkları kavga sonrasında o dönem hakkında şikâyetçi olduğu ve uzaklaştırma kararı aldırdığı eski sevgilisinin gerçek isminin Onur Apaydın olduğunu şikâyetinden sonra öğrendiğini söyledi.

"ESPRİ OLSUN DİYE..."

Nihal Candan ve kardeşine şebekenin lüks restoranlarda verdiği yemekli tanıtım toplantıları da soruldu. Toplantılara ne amaçla katıldıkları yönünde sorulan sorulara o dönem Onur Apaydın’ın erkek arkadaşı olduğu için yemeklere katıldığı ve kendisiyle gece kulüplerine de gittiğini belirterek “Ama bir dolandırıcılık organizasyonun içerisinde yer almadım” şeklinde cevap verdiği öğrenildi. Aynı sorunun yöneltildiği Bahar Candan ise bahsedilen restoranlara sadece kendilerinin değil birçok ünlü ismin de gittiğini söyleyip dolandırıcılık ve suç gelirlerini aklama suçlamalarını kabul etmedi. İfadelerinde kendilerine yöneltilen irtibat halinde oldukları isimlerin hemen hemen hiçbirini tanımadığını ifade eden Bahar Candan’a sosyal medya hesabından bir süre önce paylaştığı “Bir sabah hesabıma 12 milyon para aktarıldı” yönündeki mesaj soruldu. Paylaşımı ne amaçla yaptığı ve paranın kim ve kimler tarafından ne amaçla hesabına aktarıldığı yönündeki sorulara önce “İki yazacaktım, yanlışlıkla 12 yazdım” şeklinde cevap veren Bahar Candan daha sonra “Mesajı espri olsun diye yazdım” şeklinde cevap verdiği öğrenildi.

CANDAN KARDEŞLER TUTUKLANDI MI?
Savcılık sorgularının ardından Nihal Candan, Bahar Candan ve Hacı İsrafil Sağlam tutuklanma talebiyle sulh ceza hakimliğine sevk edildi. Alınan ifadelerin ardından kararını açıklayan hakimlik, “Kara para aklama” ve “Suç örgütüne üye olma” suçundan üç şüphelinin de tutuklanmalarına karar verdi.

NİHAL CANDAN İLE BAHAR CANDAN KARDEŞLER KİMDİR?

NİHAL CANDAN-

Nihal Candan, 1995 yılında Mersin’de doğdu. İstanbul Beykent Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde öğrenim gördü. Nihal Candan, İşte Benim Stilim programında yarıştı. Candan, daha sonra ise ise 2016 yılında Survivor'da yarıştı.

BAHAR CANDAN-

Bahar Candan, 1998 yılında doğdu. Nihal Candan’ın kardeşidir. Bahar Candan, lisansını hukuk bölümünde sürdürüyor. Bahar Candan, İşte Benim Stilim yarışmasında yarışmıştı. Bahar Candan, "Dondurma Gibisin" isimli söylediği şarkıya klip çekmişti.

Editör: Şevval Geçin