Hükümet, düşen doğum oranlarına karşı kapsamlı çözümler geliştirmek amacıyla harekete geçti. Annelerin, çocuklarıyla en az üç yaşına kadar vakit geçirebilmeleri için mevcut doğum izni uygulamalarında köklü değişiklikler yapılacak. Bu doğrultuda, Aile, Çalışma, Sağlık ve Maliye Bakanlıkları ortak bir girişim başlattı ve kademeli doğum izni sistemi ile yeni teşvikler devreye alınacak.

Yeni Destekler ve Düzenlemeler

Yeni düzenlemelerle, çocuk sayısına göre doğum izni süresi ve destekler artırılacak. İlk çocuk için daha kısa olan doğum izni ve destekler, ikinci ve üçüncü çocukta artış gösterecek. Etki analizi raporlamasında, çalışan ve çalışmayan kadınlar arasındaki doğum oranları karşılaştırılarak, bu oranların artırılması hedeflenecek.

Özel sektör de bu düzenlemelerin bir parçası olacak ve özel sektöre yönelik teşvikler artırılacak. Aile Bakanlığı'nın sunduğu 67 başlıktaki sosyal yardımların bir kısmı, doğum izni döneminde teşvik olarak yönlendirilecek. Bu adımlar, annelerin çocuklarıyla daha fazla zaman geçirmesini ve doğum oranlarının artırılmasını amaçlıyor.

Yakında Yürürlüğe Girecek

Yeni doğum izni düzenlemeleri ve teşviklerle ilgili çalışmaların yakında tamamlanması ve yürürlüğe girmesi bekleniyor. Hükümet, bu düzenlemelerle birlikte Türkiye'nin demografik yapısını gençleştirmeyi ve sürdürülebilir bir nüfus politikası oluşturmayı amaçlıyor.

Kaynak: basın bülteni