Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), Avrupa Birliği destekli bir proje kapsamında İstanbul, Ankara ve İzmir'de yaşayan ve 0-36 aylık çocuğu bulunan annelere aylık 325 euro destek ödemesi yapacak. Projenin 12 ay boyunca devam etmesi planlanıyor ve 3 bin 500 annenin yanı sıra 3 bin 500 bakıcı da destekten faydalanabilecek.

Bu uygulamanın Sakarya gibi diğer şehirlere de yayılması bekleniyor. Projeden yararlanmak isteyen annelerin başvuru linki ilerleyen günlerde SGK tarafından duyurulacak. Avrupa Birliği'nin finansman desteğiyle gerçekleştirilen projenin amacı, çocuk bakım sorumlulukları nedeniyle istihdamdan uzaklaşma riski bulunan annelerin kayıtlı istihdamda kalmalarını veya işe girmelerini teşvik etmektir.

325 EURO DESREK

SGK, Eğitimli Çocuk Bakıcılarının Teşviki Yoluyla Kayıtlı Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesi'nin ikinci fazını hayata geçirmek için çalışmalarını tamamladı. Bu kapsamda, toplam bütçesi 15,3 milyon avro olan projenin üç büyük ilde, 12 ay boyunca çalışan annelere 325 avro destek sağlanacak. Toplam 7 bin kişi faydalanacak. 

İSTİHDAM TEŞVİĞİ

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, projeye ilişkin yaptığı açıklamada, kayıtlı istihdama büyük önem verdiklerini ve kayıt dışı istihdamla mücadelelerini kararlılıkla sürdürdüklerini belirtti. Işıkhan, projenin annelerin istihdamda kalmasını sağlarken aynı zamanda eğitimli ve sertifikalı çocuk bakıcılarının istihdamını teşvik edeceğini vurguladı.

Kaynak: basın bülteni