Hayvanların doğal ortamlarından koparılıp kafeslere hapsedilmediği, dünyanın en ileri teknolojileri ile oluşturulan benzeri bulunmayan "Ankara Dijital Hayvanat Bahçesi" 3 Şubat Cumartesi günü saat 10:00'dan itibaren ziyarete açılıyor.

Dijital Hayvanat Bahçesi'ni ziyaret isteyen Başkentliler "ankaradhb.com" internet adresi üzerinden rezervasyon yaptırabilecek. 

ABB Başkanı Mansur Yavaş, sosyal medya hesabından yaptığı, "Hepimizin kalbinde özel bir yere sahip olan Atatürk Orman Çiftliği'nde bulunan eski hayvanat bahçesinin yerine kapsamıyla dünyada benzeri bulunmayan Dijital Hayvanat Bahçesini açıyoruz" paylaşımıyla Başkentlileri açılışa davet etti. 

Beş bin metrekarelik kapalı alan

ABB, Atatürk Orman Çiftliği alanına kurduğu Doğal Yaşam Parkı’nda bulunan 5 bin metrekarelik kapalı alanı Dijital Hayvanat Bahçesi’ne dönüştürdü.

Canlıların doğal ortamlarından koparılmadan ve kafeslere hapsedilmeden sergilenebildiği Dijital Hayvanat Bahçesi ayrıca, çocukların yaşadıkları dünyayı ve canlı türlerini tanıyabilecekleri bir eğitim aracı olma özelliği de taşıyor.

İleri teknoloji ürünü

Projede etkileşimli “Hyper 3D” sistemler, hologram teknolojisi "Mixed Reality” sistemler, "Hyper 3D Screen" ekran sistemleri ve "AR Cloud Teknolojili Sistemler” kullanıldı. 

150'den fazla hayvan türü 

Atatürk Orman Çiftliği’nde yer alan dijital bahçe içerisinde; 110 ünite ve karma gerçeklik teknolojisini destekleyen 40 kask içerisinde nesli tükenen ve hayvanat bahçesinde asla yaşatılamayan büyük beyaz köpekbalığı, balinalar gibi türler de dâhil olmak üzere 150’nin üzerinde hayvan türüne yer veriliyor.  Projeyi diğerlerinden farklı kılan bir diğer özellik ise, kullanılan üst düzey teknolojiler sayesinde ünitelerde birden fazla hayvan sergilenebiliyor. İstendiği takdirde projedeki tüm hayvan çeşitleri değiştirilebiliyor. İlerleyen yıllarda istenirse tüm merkez yeni bir temaya dönüştürülebilecek.

Ayrıca alan içerisinde özel olarak hazırlanmış iki otobüsle eski çağlara ve uzaya dijital yolculuklar yapabilecek. Bunun yanı sıra çok yakın zamanda Evcil Hayvan Parkı’nda canlı hayvanlar da ziyaret edebilecek.

Kaynak: ABB 

Editör: Haber Merkezi