ALTAR'IN OĞLU TARKAN KİMDİR?

Tarkan, Türk çizgi roman tarihinde önemli bir yere sahip olan ve Sezgin Burak tarafından yaratılan kurgusal bir Hun savaşçısıdır.

14 Nisan 1967'de Hürriyet gazetesinde günlük bantlar halinde yayımlanmaya başlamıştı. Tarkan karakteri, cesur, kararlı ve hedeflerinden şaşmayan bir kişilik olarak tanımlanır.

Tarkan'ın çizgi roman serüvenleri, geniş aralıklarla yayımlanmış ve her bir serüveni özenle hazırlanmıştır. Avrupa tarzı çizgi romanlara benzeyen Tarkan, yılda neredeyse bir öykü ile okuyucuların karşısına çıkmıştır. En popüler serüvenleri arasında, ailesinin katledilmesinin intikamını alan Tarkan'ın hikayesi olan "Gümüş Eyer" ve "Altın Madalyon" yer alır. Bu serüvenlerde Tarkan'ın karakteri, kararlılığı ve hedefine odaklanmışlığı ön plana çıkar.

Tarkan'ın çizgi roman serüvenleri 1970 yılında dergi olarak yayınlanmaya başlamıştır. İlk sayısı Günaydın gazetesi ile birlikte bedava olarak okuyuculara sunulmuştur. 1969'da ise "Mars'ın Kılıcı" adlı filmle Tarkan karakteri sinemaya uyarlanmıştır. Daha sonra "Gümüş Eyer", "Viking Kanı", "Altın Madalyon" ve "Güçlü Kahraman" gibi serüvenler de sinemaya aktarılmıştır.

Sezgin Burak'ın ani vefatıyla yarım kalan "Milano'ya Giden Yol" adlı serüven de dahil olmak üzere toplam yirmi bir bölüm ve on dört serüveni bulunan Tarkan, Türk çizgi roman tarihinde önemli bir yer işgal etmektedir. Burak'ın ailesi tarafından Tarkan ve diğer eserlerinin yaşatılması için TASEYAD isimli bir dernek kurulmuş ve Tarkan serüvenleri 2011 yılında yeniden yayımlanmaya başlamıştı.

Haber Merkezi 

Editör: Haber Merkezi