Uyum ve bütünleşme anlamlarına gelen entegrasyon iki farklı platformun birbirine entegre edilmesi işlemidir. Web sitesi sahiplerinin sıklıkla tercih ettiği e-ticaret entegrasyon çalışması, sitenin işlevsellik kazanmasını sağlar. Bunun için en uygun entegrasyon türünü tercih etmeniz gerekir. Aynı ürünün farklı platformlarda satılmasını sağlayan entegrasyon da rekabet avantajı sunar. Bu amaçla yapacağınız entegre türleri arasında online pazar yeri, ödeme sistemi, muhasebe, geliştirici araç, lojistik, dijital pazarlama, müşteri destek gibi entegrasyonlar yer alır. Her biri sizi hedef kitleye ulaştıracak olan bu çalışmalar ürün ve hizmet satışlarınızı artırmanıza yardımcı olur. Minimum e-ticaret sitesi fiyatları ile maksimum verim almak istiyorsanız entegrasyon sürecini tamamlamanız önerilir. Platformlar arasındaki veri akışları otomatik olarak gerçekleşecek ve ekstra işlem yapmanıza gerek kalmayacaktır. Bu sayede işlemlerinizi hata payını en aza indirebilirsiniz. Özellikle manuel girişlerde nakliye adresleri, sipariş numarası yazma, e-posta girişi gibi hatalar minimize edilir. Bu tür avantajlar için entegrasyon sürecini adım adım tamamlamanız gerekir.
E-Ticaret Entegrasyon Nasıl Yapılır?
Ürün ve müşteri odaklı olan e-ticaret entegrasyon süreci ürün pazarlamasından sipariş yönetimine kadar her bir aşamanın daha güçlü tamamlanmasını sağlar. Bu süreç için işlemlerinizi Kobisi farkıyla yönetebilirsiniz. Kobisi tarafından size yapılan kodu ilgili alana yazarak entegrasyon sürecini başlatabilirsiniz. Süreçle ilgili merak ettiğiniz sorulara ise sitede bulunan canlı destek hattından yanıt bulabilirsiniz.
Genellikle işletmeler pazar yeri entegrasyonlarını daha sık yapar. Özellikle Hepsiburada, Amazon, Trendyol, Lidyana, Çiçeksepeti, N11 ve Akakçe gibi platformlar için talep daima fazladır. Hazır müşteri kitlesine ulaşmanızı sağlayan bu platformlarda ürünlerinizi dünyanın dört bir yanına tanıtabilir, markanızı daha bilinir hale getirebilirsiniz. Yönetim sürecinize katkıda bulunmak için ise muhasebe ve iş takip entegrasyonları yapabilirsiniz.
E-Ticaret Entegrasyon Sürecinin Faydaları Nelerdir?
Elde edeceğiniz faydalar seçtiğiniz e-ticaret entegrasyon türüne göre farklılık gösterir. Ticarette hız kazanmanızı sağlayacak entegre işlemleri zamanı daha verimli kullanmanızı sağlar. Tüm süreç otomatik olarak ilerler ve ekonomik açıdan daha az maliyetle tamamlanır. Kolaylık üzerine kurulu olan sistemle şirketin mevcut durumu daha iyi analiz edilebilir. İşlemler için ihtiyaç duyulan insan gücünü minimuma indiren entegrasyon, birden fazla yönetim paneli arasında kaybolmayı önler. Farklı kanallardan yaptığınız satışların hepsi tek panelden yönetilebilir. Kargo sürecini hızlandıran ve siparişlerde aksama olmasını önleyen e-ticaret entegrasyon sanal mağaza puanlarını artırır. Kobisi entegrasyon ile müşteri memnuniyetinin her zaman yüksek olmasını sağlayabilirsiniz.