Işıksu’ya Teşekkür 

İlçe Milli Eğitim Müdürü Engin Kahraman ödül töreninde “Matematik bizler için olmazsa olmaz bir bilim. Hayatın her alanında karşımızda olan müsbet bir ilim. Dolayısıyla bizler de öğrencilerimizin matematiğe olan bağlılığını güçlendirmek, öğrencilerimize matematiği sevdirmek, matematikle ilgili farkındalığı arttırmak ve bu alanla ilgili ön yargıları yıkıp bilimsel çalışmalara öğrencilerimizi yönlendirmek amacıyla Bilim Sakarya projesi kapsamında ilçemizde matematik olimpiyatları düzenliyoruz.  Bugün burada ben öncelikle her türlü desteği hiçbir zaman esirgemeyen Adapazarı Belediye Başkanı Sayın Mutlu Işıksu'ya, Belediye Başkan Yardımcılarımıza çok teşekkür ediyorum." dedi.

 Akademik Destek Sakarya Üniversitesi ve Geometriciler Derneğinden

Olimpiyatların düzenlenmesinde Sakarya Üniversitesi akademisyenleri akademik destek sağladılar. Adapazarı İlçe Milli Eğitim Müdürü  Engin Kahraman, olimpiyatların hayat bulmasına katkı veren, törene katılan Geometriciler Dernek Başkanı Sayın Prof. Dr. Murat TOSUN’a, Bilim Kurulunda görev alan Sakarya Üniversitesi Eğitim Fakültesi Matematik Eğitimi Bölümünün Öğretim Üyeleri Doç.Dr.Mithat TAKUNYACI, Doç.Dr.Ercan MASAL, Dr.Öğretim Üyesi Özkan ERGENE, ve Araştırma Görevlisi Fatih Selim SELLÜM’e; Sakarya Üniversitesi Fen Fakültesi Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Mahpeyker ÖZTÜRK, Prof. Dr. Selma ALTUNDAĞ, Prof.Dr.Soley ERSOY,  Prof.Dr.Mehmet Ali GÜNGÖR, Doç.Dr.Murat SARDUVAN, ve Doç.Dr. Hidayet Hüda KÖKSAL’a kurum adına teşekkür plaketi takdim ederek teşekkür etti.

Kahraman, "Eğitim camiamızdan katkı sağlayan Bilim Kurulundaki öğretmenlerimize de çok teşekkür ediyorum. İyi ki varlar. Süreçte sınava katılan tüm öğrencilere, başarı gösteren derece alan öğrencilerimize, danışman öğretmenlerimize, okul idarecilerimize teşekkür ediyorum, onları tebrik ediyor ve başarılarının devamını diliyorum." ifadelerini kullandı.

Olimpiyata 180 Okul Katılım Sağladı

6. Adamat Matematik  Olimpiyatlarına bu yıl 54 ilkokul, 89 ortaokul, 37 lise kategorisinde olmak üzere 180 okul başvurdu. Birinci aşamada ilkokullarda 24,  ortaokullarda liselerde 30’ar adet çoktan seçmeli sorular yöneltildi, 1. sınavın sonuçlarına göre en yüksek ilk 20 puanı alan tüm kategorilerde toplam 155 öğrenci ise ikinci aşama sınavına kazanmaya hak kazandı.

 Olimpiyatların 2. aşaması 11 Mayıs'ta gerçekleştirildi. 2. aşamada öğrencilere ilkokullarda 10, ortaokullarda 8, liselerde 5 soru, açık uçlu olarak yöneltildi. Sonuçlar üniversite Bilim Kurulu tarafından değerlendirildi.  Böylelikle Matematik Olimpiyatlarının okullar bazında ve öğrenciler bazında birincileri ve derece alan diğer öğrencileri belirlendi. 

Matematiğe Yön Verecekler

Sakarya Üniversitesi, Adapazarı Belediyesi, Geometriciler Derneği iş birliği ve katkılarıyla Bilim Sakarya Projesi kapsamında Adapazarı İlçe Millî Eğitim Müdürlüğünce düzenlenen 6. Adamat Adapazarı Matematik Olimpiyatı Ödül Töreninde ödüllerini alan öğrencilerin olimpiyatlara ilgisi her geçen yıl artırıyor. Farklı soru biçimleri ile  beceri temelli sorularla karşılaşan öğrenciler geleceğe yön verecekler.

Kaynak: Basın Bülteni