FELAKET ÜSTÜNE FELAKET
Bir yıl önce, bugün saat 04.17'de Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesinde 7,7 büyüklüğünde, aynı gün saat 13.24'te ise 7,6 büyüklüğünde başka bir deprem daha meydana geldi. Gaziantep, Hatay, Osmaniye, Adıyaman, Şanlıurfa, Diyarbakır, Malatya ve Adana illerinde de hissedilen depremler; 124 ilçe, 6 bin 929 köy ve mahallede etkili oldu. Ağır yıkıma neden olan depremlerde 53 bin 537 canımızı yitirdik, 107 bin 213 vatandaşımız da yaralandı. 14 milyon vatandaşımızı doğrudan etkileyen depremler, etki alanı bakımından dünya literatürüne geçti.

DÖRT BİR YANDAN YARDIM
Depremin ilk dakikalarından itibaren devlet tüm imkanlarıyla bölgedeyken, ülkenin dört bir yanında da yardım seferberliği başladı. 7’sinden 70’ine meydanları yardım kolileri dolduran vatandaş, dayanışmanın en güzel örneğini verdi. Tarihte büyük depremler gören Sakarya’da da giyiminden, yiyeceğine, barınmasından, tüm ihtiyaçlarına kadar hazırlanan koliler, depremzedelere ulaştırıldı. Birçok ülkeden de arama kurtarma ekiplerinin yardıma koştuğu o günlerde dünyada ‘yardımseverliğin’ fotoğrafı gözler önüne serildi. 

BİNALAR DİRENÇLİ OLMALI
Yaşanan felaketin ardından vatandaşın gözü kulağı deprem uzmanlarına döndü. Vatandaş, bölgede yeni bir depremin olup olmayacağını merak ederken, uzmanlar, artçıların 1-2 yıl devam edeceğini söyledi. Uzmanlar, depremle birlikte dirençli şehirlerin önemini bir kez daha yinelerken, fay hattı üzerinde kesinlik yapı stoklarının yapılmaması gerektiğini belirtti. Uzmanlar, şehirlerin dirençli yerlerde kurulması gerektiğini vurgulayarak, “Özellikle fay hattı üzerinde yapının yapılmasına izin verilmemeli. Devlet, yerel yönetimler ve vatandaş, üzerine düşen görevi yerine getirmelidir.” şeklinde açıklamalarda bulundu. 

AYNI ACILAR YAŞANMASIN
Ülke olarak, binlerce canımızı yitirdiğimiz, yüz binlerce vatandaşımızın yaralandığı 6 Şubat depremlerinden bir kez daha ders çıkarmamız gerektiği önem arz ediyor. Yerel seçimlerin yaklaştığı şu günlerde adayların öncelikleri arasında deprem olmalı. Şehirlerde yapılacak olan tüm projelerin depreme dayanıklı olarak inşa edilmesi gerekiyor. Bu vesile ile Yeni Sakarya Gazetesi olarak, 1 yıl önce yaşanan felakette hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet diliyor, tekrar aynı acıların yaşanmamasını temenni ediyoruz.

HABER: Serkan OK / Şevval GEÇİN

Editör: Şevval Geçin