İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog, Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ile Tel Aviv'de bir araya geldi. Görüşmeye, Avrupa Parlamentosu Başkanı Roberta Metsola da katıldı.

İsrail ordusunun Gazze'ye saldırılarının yoğunlaştığı bir dönemde görüşen Herzog, Leyen ve Metsola, ortak açıklama yapmak üzere kameraların karşısına geçti.

"İsrail'in dostlarıyız"

Leyen, daha önceki açıklamasında, İsrail'in bugün ve gelecekte kendini savunma hakkında sahip olduğunu belirtmişti. Aynı mesajı İsrail'de de veren AB'nin üst düzey yetkilisi, "Bizler İsrail'in dostlarıyız." dedi.

"İsrail, kendini savunma hakkına sahip"

"Dostlar saldırı altında olduğunda onların yanında durmalıyız." ifadesini kullanan Leyen, şunları söyledi:

Bugün buraya gelmemiz bizim için çok önemli. İsrail, kendini savunma hakkına sahip. İsrail'in aynı zamanda kendi halkını savunma ve koruma görevi var.

Ziyaretine ilişkin sosyal medya hesabından açıklama yapan Leyen, bu ülkeyle dayanışmasını göstermek için İsrail'e gittiğini söyledi.

Netanyahu ile görüştü

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile de bir araya gelen Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı, şunları ifade etti:

Birlik olma zamanı. Teröre karşı güçlere katılma zamanı. İsrail, Avrupa Birliği'ne güvenebilir.

"Nasıl tepki verdiğimiz önemli"

Öte yandan Avrupa Parlamentosu Başkanı Metsola da İsrail ile dayanışma içinde olduklarını kaydetti.

Sosyal medya hesabından açıklama yapan Metsola, şu düşüncelerini paylaştı:

Terör galip gelmeyecek. Nasıl tepki verdiğimiz önemli. Hamas'ı durdurabiliriz ve bunu yapmalıyız. İnsani sonuçlarını hafifletmek için elimizden geleni yapmalıyız.