Yeni Sakarya Muhabiri Serkan Arutan  İl Jandarma Komutanlığı ve İl Emniyet Müdürlüğü'nden aldığı bilgiler ile bayram bilançosuna gerçekleşen asayiş olaylarına ulaştı.

JANDARMA'DAN BİLANÇO

İl Jandarma Komutanlığına bağlı trafik ekipleri, bayram boyunca 39 bin 536 araç ve sürücüyü kontrol etti ve toplamda 1.623 trafik devriyesi gerçekleştirdi. Yapılan denetimler sonucunda 171 araç ve 64 sürücü trafikten men edildi. Uyuşturucu ve alkollü şekilde araç kullandığı tespit edilen 15 sürücünün belgelerine geçici olarak el konuldu.

Sivil Trafik Jandarma personeli, İl Jandarma Komutanlığı sorumluluğunda bulunan yol ağlarında toplu taşıma yapan 12 aracı denetledi ve kural ihlali yapan 3 toplu taşıma aracının şoförüne idari yaptırım uyguladı.

KAZA VE İSTATİSTİKLER

12-23 Haziran tarihleri arasında jandarma sorumluluk sınırlarında 12 maddi hasarlı, 20 yaralamalı olmak üzere toplam 32 trafik kazası meydana geldi ve 41 kişi yaralandı. Geçen yılın Kurban Bayramı döneminde ise 13 maddi hasarlı, 35 yaralamalı olmak üzere toplam 48 trafik kazası olmuş ve 75 kişi yaralanmıştı.

Geçen yıla göre bu yıl kazalarda %33, yaralı sayısında ise %45 azalma yaşandı. Kazaların büyük kısmının aşırı hız, yanlış manevralar, arkadan çarpma ve alkollü araç kullanma gibi sürücü kusurlarından kaynaklandığı tespit edildi. İl Jandarma Komutanlığı, tüm tedbirlerin arttırılarak aynı kararlılıkla sürdürüleceğini vurguladı.

73 ASAYİŞ OLAY

İl Emniyet Müdürlüğü’nün sorumluluk sahasında bayram tatili boyunca 73 asayiş olayı meydana geldi. Emniyet sorumluluk sahasında ise 153 trafik kazası yaşandı ve bu kazalarda 87 kişi yaralandı. 54 sürücünün alkollü araç kullandığı, 170 sürücünün ise ehliyetsiz araç kullandığı tespit edildi. Ekipler, toplamda 7.207 işlem uygulayarak 16 milyon 411 bin 923 TL idari para cezası kesti ve 372 araç/sürücü trafikten men edildi.

ÇAĞRIDA BULUNDULAR

İl Jandarma Komutanlığı, trafik kurallarına uyan ve trafik düzeninin sağlanmasına katkı sağlayan vatandaşlara teşekkür ederek, trafik kazalarının azaltılması için daha fazla duyarlılık çağrısında bulundu. Özellikle hız limitlerine uyulması, emniyet kemerlerinin takılması, hatalı şerit değiştirilmemesi ve alkollü araç kullanılmaması konularında vatandaşların desteğine ihtiyaç olduğunu belirtti.

Muhabir: Serkan ARUTAN