Kahramanmaraş merkezli 10 ili etkileyen 7.7 ve 7.6 'lık iki büyük depremin üzerinden 6 gün geçti. Son verilere göre 21 bini aşan can kaybına neden olan depremlerle sarsılan 10 ilde çalışmalar devam ediyor. Kurtarma çalışmalarında 130 saatin geride kalmasına rağmen hayata sıkı sıkı tutuan depremzedeler karanlıktan hayata el uzatıyor. Depremin 6'ncı gününde de yeni doğan bebeklerden yaşlı vatandaşlara birçok depremzede kurtarıldı.

İşte günün mucizeleri;

2 aylık bebeğin mucize kurtuluşu
Ekipler, Hatay'ın Antakya ilçesinde yıkılan binanın enkazında kalan 2 aylık Halit Ali bebeği kurtardı. Depremin 128'inci saatinde kurtarılan bebek, sağlık ekiplerine teslim edildi. Hem vatandaşlar hem de ekipler bebeğin sağ kurtarılmasının ardından büyük sevinç yaşadı. O anlar saniye saniye kaydedilirken Halit Ali'nin kurtarıcılarından birinin parmağına sıkı sıkı tutunduğu anlar dikkat çekti.

DEPREMİN MERKEZİNDE MUTLULUK
Depremin merkezi Kahramanmaraş'ın bir çok noktasında çalışma yapan ekipler, Dulkadiroğlu ilçesi Hayrullah Mahallesi'nde bulunan Sabır Apartmanı'ndan ses aldı. Ekiplerin yoğun çalışması sonucu 7 katlı binanın birince katındaki dairede yaşayan baba Birol Karatosun ile 1 yaşındaki oğlu Asaf'a ulaşıldı. Baba ve bebeği sağ olarak enkazdan çıkarılarak ambulansla hastaneye sevk edildi. Ekiplerin anne Emine Karatosun'a da ulaşmak için çalışmasını sürdürdüğü bildirildi.

134. SAATTE YAŞANAN SEVİNÇ
Kahramanmaraş'ta Hayrullah Mahallesi’nde 4 katlı Zümrüt Apartmanı’nda yaşayan 16 yaşındaki Hedil, depremin 134’üncü saatinde ekipler tarafından kurtarıldı. Hedil ekiplerin ‘iyi misin’ sorusuna ‘iyiyim’ dedi. İlk sözü "iyiyim" oldu. Ayrıca Hedil’in 2 kardeşinin hala enkazda olduğu belirtildi.

 13 YAŞINDAKİ ESMANUR KURTARILDI
Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Doğal Afet Arama Kurtarma Takımı ve beraber çalıştığı Güvenlik Korucuları tarafından Gaziantep Nurdağı ilçesi Bahçelievler Mahallesi Dedekorkut Caddesi CCK Apartmanı’nda enkaz arama çalışmaları devam ediyor. Yapılan çalışmalar sonucunda 13 yaşında bir kız çocuğu Esmanur Demiralp, 132 saat sonra canlı olarak kurtarıldı.

EVLİ ÇİFT HAYATA DÖNDÜ
Kahramanmaraş Onikişubat ilçesinde enkaz altında kalan bir evli çiftin hayatta olduğu tespit edildi. Şazi Bey Mahallesi’nde bulunan 8 bloklu Ebrar Sitesi’nde mahsur kalan evli çift ekiplerin yoğun çalışması sonucu enkaz altından kurtarıldı. Çift, olay yerindeki ilk müdahalenin ardından ambulanslarla hastaneye sevk edildi.

SARI KOLA İÇMEK İSTEDİ
Depremin 132. saatinde kurtarılanlardan iki kişi de 5 Şengül ve babası oldu. Enkazdan çıkarıldıktan sonra sedyeye alınan Şengül'e ne istediği soruldu. Kendisini kurtaran ekibe öpücük atan Şengül, "Bir sürü kola istiyorum. Sarı kola istiyorum. Uçakta içeceğim" dedi. Ardından Şengül hastaneye kaldırıldı. Görüntüleri sosyal medya hesabından paylaşan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ise, "132. saatte 5 yaşındaki kızımız Şengül’e ve babasına kavuştuk. Gaziantep İslahiye’de enkaz altından çıkarılan kızımız hayata bir öpücük verdikten sonra kola istedi" dedi.

132 SAAT SONRA KURTULDU
Kahramanmaraş'ta depremin 6. gününde 12 Şubat Mahallesi'nde jandarma ve AFAD'ın ses dinlemesi sonrasında Kültürkent sitesinde hayat belirtisi tespit edildi. Bunun üzerine ekipler ilk olarak 11 yaşındaki Nehir'i 132. saatte sağ olarak çıkardı. Anne Şule ve baba Derviş Narlı da bir saat sonra sağ olarak çıkarıldı Bilinci açık olan ve kendisine ulaşıldığında su isteyen küçük kız ambulansa bindirilirken, ismini soran ekiplere Nehir Narlı cevabını verdi. Küçük kız ve daha sonra anne babası ambulansla hastaneye kaldırıldı.

ADETA İĞNEYLE KUYU KAZDILAR
Elbistan’da 6 bloklu Yıldızkent sitesinin girişindeki BİM markette depreme yakalanan 23 yaşındaki Melisa Ülkü hayatta kalmayı başardı. Saat 09.57’de bölgede arama kurtarma çalışması yapan polis arama kurtarma ve AFAD ekipleri, 6 bloklu Yıldızkent sitesi enkazında ses fark etti. Tepki üzerine yaklaşık 5 saatlik çalışmayla ekipler adeta iğneyle kuyu kazdılar. Kendisine ulaşan ekipler Melisa Ülkü’ye korkmamasını bütün ekiplerin yanında olduğunu ifade ettiler. Melisa ise annesinin hayatını kaybettiğini, susadığını ifade etti.

13 YAŞINDAKİ ESMA SAĞ KURTULDU
Ekipler deprem felaketinin 6.gününde CCK apartmanından dinleme yaptıklarında tepki aldılar. Bunun üzerine çalışmalar yoğunlaştırıldı. AFAD, UMKE, polis ve jandarma ekiplerinin yanısıra gönüllüler bölgeye sevk edildi. Çalışmalar sonrasında 13 yaşındaki Esma Demral sağ olarak enkazdan çıkarılarak ambulansla hastaneye kaldırıldı.

GÖZYAŞLARINI TUTAMADILAR
Milli Savunma Bakanlığı’na bağlı İnsani Yardım Tugay Komutanlığı Doğal Afetler Arama Kurtarma (DAK) Taburu tarafından 6 yaşındaki Beren Dalkıran, depremin 132’nci saatinde sağ kurtarıldı. Ekipler, 6 yaşındaki Beren’i sağ çıkarttıktan sonra gözyaşlarına hakim olamadı.

127 SAAT SONRA
Kahramanmaraş'taki evlerinin yıkılmasıyla enkaz altında kalan bir kız çocuğu, depremden 127 saat sonra sağ olarak kurtarıldı. Kurtarma çalışmalarına katılan Azerbaycanlı ekip, tekbir getirerek gözyaşlarını tutamadı.

83 YAŞINDA MUCİZE
Zonguldak'tan bölgeye giden Türkiye Taşkömürü Kurumundan madenciler, Battalgazi'de çalışmalara destek veriyor. Yıkıntıların arasından ses geldiğini tespit eden ekipler, uzun uğraşlar sonucu 83 yaşındaki Halime Gürbüz'ü 124 saat sonra kurtarmayı başardı. Sağlık ekiplerine teslim edilen yaşlı kadın, hastaneye kaldırıldı.

UMUDUN ADI ÜMİT TEYZE
Depremin yıkıcı etkisinin en fazla hissedildiği ve yaklaşık 3 bin binanın yerle bir olduğu Hatay’da bir kişi daha enkaz altından 130 saat sonra sağ olarak kurtarıldı. Antakya ilçe merkezi Cebrail Mahallesi’nde 5 katlı bir apartmanın zemin katından ses alan ekipler kurtarma çalışması başlattı. Çalışmalar sonunda yaklaşık 130 saattir enkaz altında bekleyen ve adının Ümit Gülçiçek olduğu öğrenilen kadın, kurtarılarak sağlık ekiplerine teslim edildi.

BABA OĞLU MUCİZE KURTULUŞ
Hatay'ın Antakya ilçesine bağlı Odabaşı Mahallesi'nde bulunan Prestij Apartmanı'nda deprem sonrası enkaz altında kalan polis memuru Tolga Doğan ve 4 yaşındaki oğlu Alparslan Doğan, Trabzon ve Samsun Polis Arama Kurtarma ile Uludağ Elektrik Dağıtım A.Ş (UEDAŞ) arama kurtarma ekipleri tarafından 89 saat sonra kurtarıldı.

129 SAATLİK KURTULUŞ
Gaziantep’in Nurdağı ilçesindeki Akar apartmanı enkazı altında kalan Fatma Arslan isimli kadın, İnsani Yardım Vakfı ekiplerinin çalışmaları sonucu 129 saat sonra kurtarıldı. Enkaz yığını altından çıkartılıp görevliler tarafından ambulansa götürülmek üzere sedye ile taşınan kadın, uzun süre ‘Güneş, güneş, güneşi gördüm, Allah’ım sana şükürler olsun’ diye sevincini ifade etti.

Depremzede kadın tedavi için hastaneye kaldırıldı.

129 SAAT SONRA 6 KİŞİ
Gaziantep'in Nurdağı ilçesinde Mardin Büyükşehir Belediyesi itfaiye ekiplerinin çalıştığı enkazdan, 129 saat sonra 6 kişi canlı olarak kurtarıldı.

HEYECANLA İZLEDİ
Yalova Belediyesi İtfaiye ekipleri ve gönüllüleri dün Hatay Cumhuriyet Caddesinde 4 katlı binanın en alt katında bulunan Ahmet isimli vatandaşı kurtarmak için yoğun çaba gösterdi. Ekipler zorlu uğraşları sonucu kurtarıldı. Deprem sonrası kendi imkanlarıyla enkazdan çıkan oğlu babasının kurtarılmasını heyecanla izledi. Depremden 110 saat sonra çıkarılan baba saha sonra sağlık ekiplerine teslim edildi.

AMBULANSA EL SALLAYARAK BİNDİ
Hatay Odabaşı Mahallesi’nde bulunan Mavi Konutlar Sitesi enkazında yoğun çalışma yürüten Sakarya Büyükşehir Belediyesine bağlı kurtarma ekipleri ve AFAD, 128’inci saatte 13 yaşındaki Ahmet Arda Övün isimli çocuğu sağ çıkardı. Umutların bir an olsun kesilmediği bölgede Arda’nın enkaz altından kurtarılma çalışmaları ve yaşanan sevinç ise saniye saniye görüntülendi.

Bu esnada Ahmet Arda, ambulansa götürüldüğü esnada çevredeki vatandaşlara el salladı.

2 YAŞINDAKİ ALİYE KURTARILDI
Antakya ilçesi yerle bir olurken, bölgedeki bir binada çalışmalar canla başla sürdürüldü. Ekipler, 133'üncü saatte bir cana daha ulaştı. 2 yaşındaki Aliye Dağlı enkazdan sağ çıkarıldı.

7 YAŞINDAKİ İREM
Hatay'ın Belen ilçesinde depremde yıkılan bir binanın enkazı altında seslerin duyulması üzerine kurtarma ekipleri bölgede çalışmalarını yoğunlaştırdı. Çalışmalar sonunda 131'inci saatte 7 yaşındaki İrem Bağrıaçık'a ulaşıldı. Sağ çıkarılan küçük kız, sağlık görevlilerince hastaneye götürüldü.

BABA - KIZ KURTARILDI
İslahiye ilçesinde baba Sezai Karabaş ve 5 yaşındaki kızı Şengül Karabaş, enkazdan sağ olarak kurtarıldı. Baba ile kızının sağlık durumunun iyi olduğu gözlenirken, 132’nci saatte gelen kurtuluş anına tanıklık edenler gözyaşlarını tutamadı.