YK Enerji'den yapılan açıklamaya göre, 24-25 Nisan'da düzenlenen zirvede Türkiye'deki kömür rezervlerinin ekonomiye kazandırılması konusu ele alındı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen YK Enerji Genel Müdürü Serhat Dinç, 2014 yılındaki özelleştirmenin ardından yapılan yatırımlarla santrallerin kapasitesinin yüzde 64'ten yüzde 83'e çıkarıldığını ve 280 milyon avroluk yenileme projesiyle atık yönetiminde Avrupa Birliği standartlarının ötesine geçildiğini kaydetti.

Santralde yapılan yenileme yatırımlarının dışında maden bölgesinde de ciddi projelerin hayata geçirildiğini belirten Dinç, "Madencilik faaliyetinin bittiği alanların dekapajını tamamlayarak ağaçlandırıyoruz. Tarıma yeniden kazandırılan bölgelerdeki zeytin ağaçlarımızın sayısı 22 bini geçti ve yılda 40 tona yakın zeytin elde ediyoruz. Ayrıca Orman Genel Müdürlüğü ile imzaladığımız protokol çerçevesinde 2,5 milyon ağaç dikimi yaptık. İmzaladığımız protokol doğrultusunda bu sayıyı 2025 yılına kadar 5 milyona çıkaracağız." ifadelerini kullandı.

Zirveye Enerji Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Şeref Kalaycı, Tabii Kaynaklar Dairesi Başkanı Leman Çetiner, Maden ve Petrol İşleri Genel Müdür Yardımcısı Bayram Arı da katıldı. /AA

Kaynak: aa