Sakarya Söğütlü Organize Sanayi Bölgesi (OSB) ön tahsis protokol toplantısı, Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO) Meclis Toplantı Salonu'nda gerçekleştirildi. Toplantıya; Vali Yardımcısı Vekili Mehmet Polat, SATSO Yönetim Kurulu Başkanı Akgün Altuğ, Söğütlü Belediye Başkanı Selçuk Kurt, Söğütlü OSB Yönetim Kurulu Başkanı ve SATSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Gökhan Tiryaki ve firma yetkilileri katıldı. İmza töreni öncesinde 40 firma teker teker tanıtılarak imzalar atıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan OSB Yönetim Kurulu Başkanı Tiryaki, misafirlere katılımlarından ötürü teşekkür etti. Tiryaki, "Sahip olduğumuz kapasite yeterliliğinden, kadın çalışanlarımızın gücüne kadar ciddi bir çalışma yaptık. İlk sözleşmeyi 40 firma ile gerçekleştireceğiz. Yatırım maliyeti yaklaşık 300 milyon TL civarında. Firmaların ortalaması 137 kişi çalışma kapasitesine sahip. Ortalama ihracat oranı yüzde 40. 40 firma ile 40 milyar TL'lik bir ihracat gerçekleştireceğiz. 20 milyar TL'si ihracat olacak. Mayıs ayı başvurusu ile en güçlü firmaları değerlendireceğiz. Kırmızı çizgimiz şeffaflık. Her zaman yanınızdayız. OSB'nin kuruluş amacında ciddi anlamda destek olma zorunluluğumuz var." dedi.

Söğütlü Belediye Başkanı Kurt ise, "Öncelikle çok değerli bir organizasyon oldu. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Her zaman 'Sanayi ve Tarımla Gelişen' Söğütlü diyoruz ve bu şekilde devam edeceğiz. OSB'nin şimdiden ilçemize, şehrimize ve ülkemize hayırlar getirmesini temenni ediyorum." şeklinde konuştu.

Söğütlü OSB'nin Sakarya'nın 9'uncu OSB olduğunu hatırlatan SATSO Yönetim Kurulu Başkanı Altuğ, "Geçmişi 7-8 yıla dayanan bir OSB'den bahsediyoruz. Bu yıl, bu kadar gelindi. Büyük bir başarı oldu. Türkiye'nin üretim üslerinden birisinin Söğütlü'de hizmet etmesi için uğraşıyoruz. Sakarya'daki yatırımcı ve üyelerimiz 10 milyon TL civarında ihracat gerçekleştiriyor. İhracatta Türkiye 7'ncisiyiz. Şu anda gerçek sanayiciye yer vermek adına bir sözleşme imzalayacak konuma geldik. İnşallah en kısa sürede burayı Söğütlü'ye kazandıracağız. Sizden ricamız her şeyinizi Sakarya'ya taşımanız. Yatırım için biz her desteği vereceğiz." şeklinde konuştu.

Vali Yardımcısı Vekili Mehmet Polat ise, "Söğütlü OSB, bakanlığın onayı ile kurulacak bir bölgedir. Bizler kurucu yönetimiz, geçiciyiz. Bu işin ve bölgenin sahibi sizlersiniz. Sonrasında sizde olacak. Paraların toplanması ve yatırımcıların seçilmesi noktasında özeli davranıyoruz. Bugün imza aşamasına gelen firmalar ile sözleşmeyi yapacağız. Sonra da altyapı çalışmalarına başlayacağız. Sonra da parselleri size teslim edeceğiz. Tüm çabalarınız için teşekkür ediyoruz." ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından firmalar kendilerini tanıttıktan sonra imzalar atıldı.

Whatsapp Image 2024 04 18 At 13.34.53

Whatsapp Image 2024 04 18 At 13.35.04

Muhabir: Şevval GEÇİN