Afet Tespiti Ve Arama Kurtarma Derneği (ATAK-DER) Genel Başkanı Ömer Özkan, 6 Şubat'taki Kahramanmaraş depremi sonrası yaptığı açıklamada, Türkiye'de 2024 Haziran ayına kadar büyük depremlerin beklediğini ve halkı uyarılarda bulundu. Özkan, Afetleri önceden tespit etme konulu bir programın ardından Kahramanmaraş'ta izlenimlerini paylaştı.

Özkan, Kahramanmaraş'ın depremin etkisi altında hayalet bir şehir haline geldiğini ifade ederek, ATAK-DER olarak amaçlarının Türk milletini ve ülkeyi afetlerden korumak olduğunu belirtti. Ayrıca, ATAK-DER'in afetleri önceden tespit etme amacıyla çalışmalar yaptığını ve bu konuda Cumhurbaşkanlığına dosya sunduklarını söyledi. Özkan, bu konuda Türkiye Büyük Millet Meclisi ile de görüşmelerin olduğunu ve yakında Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda görüşme yapacaklarını belirtti.

BÜYÜK HASAR

Özkan, Kahramanmaraş'ta yaşanan depremin etkilerini de dile getirerek, binaların büyük hasar gördüğünü ve şehirde büyük bir yıkım yaşandığını aktardı. Kendilerinin afetlerin erken tespiti konusunda çalışmalar yaptığını ve bu uyarıları sosyal medya aracılığıyla paylaştıklarını vurguladı.

6.5 - 7 ŞİDDETİNDE

ATAK-DER Başkanı, Türkiye'de birçok deprem uzmanının büyük depremlerin yaklaştığını belirttiğini ifade ederek, 2024 Haziran ayına kadar büyük depremlerin beklendiğini söyledi. Özellikle Yedisu Fay Hattı'nın Kuzey Anadolu Fay Hattı ve Doğu Anadolu Fay Hattı ile kesiştiği noktada büyük bir deprem riskinin olduğunu dile getirdi. Özkan, bu bölgede 6,5 veya 7 şiddetinde bir depremin olması halinde büyük şehirlerin tehlikede olabileceğini belirtti.

Kaynak: HABER MERKEZİ