Cumhuriyetimizin 100. Yıldönümünde konuşan Vali Yaşar Karadeniz, “Bugün geçmişimizden aldığımız güçle, gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün en uygun ifade ettiği cumhuriyetimizin 100. yılını kutlamanın heyecanını yaşıyoruz. Nice 100 yıllara” dedi 
Cumhuriyetimizin 100. kuruluş yıldönümü dolayısıyla Sakarya'da etkinlikler 28 Ekim tarihi itibari ile başladı. Çelenk sunma töreniyle başlayan etkinlikler, Sakarya Valiliğinde kabul töreni ile devam etti. Saat 09.00’da Vali Yaşar Karadeniz, şehir protokolünü kabul etti. Vali Karadeniz ve şehir protokolü daha sonra valilik tarafından Adapazarı Atatürk Kültür Merkezi (AKM) önünde organize edilen geçit törenine geçti. 

GENİŞ KATILIM 
Törene Vali Karadeniz’in yanı sıra; TBMM KEFEK Başkanı ve Sakarya Milletvekili Çiğdem Erdoğan Atabek, AK Parti Sakarya Milletvekilleri; Ali İnci ve Murat Kaya, İYİ Parti Sakarya Milletvekili Ümit Dikvayır,  Garnizon Komutanı Vekili Piyade Albay Ramazan Sedat Baş,  Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, Cumhuriyet Başsavcısı Osman Köse, BAM Başkanı Nuri Koçer,  Baro Başkanı İlknur Ebiz yıldız, SAÜ Rektörü Prof. Dr. Hamza Al, SUBÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık, askeri erkan, vali yardımcıları, siyasi partilerin temsilcileri, belediye başkanları, STK temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

GURUR GÜNÜMÜZ
Program Vali, Büyükşehir Belediye Başkanı ve Garnizon Komutan vekilinin vatandaşı selamlamasıyla başladı. Selamlama sonrasında Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı okundu. Günün anlam ve önemi adına Vali Karadeniz açıklama yaptı. Karadeniz, “Bugün geçmişimizden aldığımız güçle, gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün en uygun ifade ettiği cumhuriyetimizin 100. yılını kutlamanın heyecanını yaşıyoruz. Cumhuriyetin ilanı ile birlikte, dünyanın en şayan milletleri arasında yerini almıştır. Türk milleti cumhuriyeti rejimi ile birlikte karşılaştığı sorunları cumhuriyet bağlı olarak birlikte başarmıştır.” dedi.

“RAHMET VE MİNNETLE”
Karadeniz, “Çok çetin şartlar geride bırakılarak kurulmuştur, Samsun’da yanan bağımsızlık ateşi ile milli mücadele başlamıştır. Her karışı şehit kanıyla sulanmış ve düşman yurdumuzdan sökülüp atılmıştır. Bugün gelinen noktada gelişen ekonomi güçlü ordu ile uluslararası alanda yükselen profil sergilemektedir ülkemiz. Hem Türkiye’mi hem de Sakarya’mız sanayi üniversite eğitim Sağlık, her alanda standartlarını yükselten bir konumdadır. Cumhuriyetimizi bize armağan eden başta Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını rahmetle minnetle anıyorum.” ifadelerini kullandı. 

1923 ÖĞRENCİDEN HARMANDALI 
Vali Karadeniz’in açıklaması sonrasında öğrenciler ‘Cumhuriyet’ başlıklı şiir okudu. Programda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 81 ile gönderdiği mesaj okundu. Öğrencilerin Geyve yöresine ait folklor gösterisiyle devam eden kutlamalar, 1923 öğrencinin harmandalı zeybeği oynamasıyla devam etti. Cumhuriyet’in 100. yıl dönümünde öğrencilerin sergilediği zeybek gösterisi vatandaşlar tarafından ilgiyle izlendi. Kutlamalar, gaziler, öğrenciler, sporcular, jandarma, polis, AFAD, itfaiye, 112 ekiplerinin kortej geçişiyle sona erdi. Haber: Serkan OK/Şevval GEÇİN