EKONOMİ HABERLERİ Bu haber 912 kez okundu
11 Kasım 2014, Salı - 11.42

‘YERLİ OTOMOBİL SAKARYA'YA YAKIŞIR’

SATSO Başkanı Kösemusul, “Otomotivde birikimimizle, Karasu limanımızla, işçilik referansımızla, yeni kuracağımız OSB'lerimizle, milli tank, tren çalışmalarımızı yerli otomobille süsleyeceğimizi düşünüyoruz” dedi

‘YERLİ OTOMOBİL SAKARYA'YA YAKIŞIR’

BİR ASIRLIK TECRÜBE
Kösemusul yaptığı açıklamada, Sakarya'nın yerli otomobilde söz sahibi olması için uzun zamandır çalıştıklarını söyledi. Yerli otomobil üretme fikrinin kentteki sanayicileri heyecanlandırdığını ifade eden Kösemusul, Sakarya'nın otomotiv sektörüne yabancı olmadığını, mazisinin bir asır öncesine dayandığını anlattı. Kösemusul, Sakarya'nın, savaşta kullanılmak için 1915'te ahşap araba üreten şehirden dünyada sıfır hatayla üretim yapan Toyota gibi bir markaya ev sahipliği yapan kent haline geldiğine işaret ederek, bölge insanının otomotiv sektörüyle çok özel bağının olduğunu vurguladı.
OTOMOTİV MÜHENDİSLİĞİ
Otomobil konusuyla alakalı tüm hizmet paydaşlarının ortak akılda buluşup, vizyon oluşturduğuna dikkati çeken Kösemusul, bu kapsamda Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Otomotiv Mühendisliği Bölümü'yle ilgili çalışmalarının tamamlandığını ve buraya gelecek yıl öğrenci alınacağını söyledi. Sakarya'nın her yönüyle yerli otomotive cevap verebilecek altyapıya sahip olduğunu aktaran Kösemusul, konuşmasını şöyle tamamladı:
KARASU LİMANI İLE
“SATSO olarak çalıştay düzenledik. Sakaryamız yerli otomobile cevap verebilecek konumda. Ana sanayi olarak talep ettiğimiz yerli otomobille ilgili İhtisas Organize Sanayi Bölgesi kuruyoruz. Babayiğitlere yiğitlik yapmak istiyoruz. Bu anlamda milli otomobilin Sakarya'ya yakışacağını düşünüyoruz. Otomotiv konusunda 10 yıllık birikimimizle, Karasu'da yeni yapılacak limanımızla, çok önemli işçilik referansımızla, halkımızla, altyapımızla, yeni kuracağımız OSB'lerimizle, milli tank, tren çalışmalarımızı, yerli otomobille süsleyeceğimizi düşünüyoruz. O anlamda Sakarya'ya yerli otomobilin yakışacağını düşünüyoruz”
SAKARYA HAZIR
SAÜ Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Elmas da Sakarya'nın son yıllarda hızlı gelişim süreci içinde olduğunu ve çeşitli sanayi alanlarında atılım yaptığını vurguladı. Yerli otomobilin 2-3 seneden beri konuşulduğunu ifade eden Elmas, SATSO'nun düzenlediği çalıştaya üniversitenin de katıldığını ve bu konuda her türlü desteği verdiklerini dile getirdi. Elmas, üniversite olarak, otomotiv sektörünün Sakarya'da gelişmesi konusunda bilimsel altyapı ve istenen desteği karşılama yönünde hazır olduklarını belirterek, SAÜ'de 5 bine yakın yüksek lisans ve doktora öğrencisinin bulunduğunu, akademisyenlerle büyük potansiyele sahip olduklarını anlattı.
SANAYİYLE BÜTÜNLÜK
‘7+1 ve 3+1’ uygulamasına meslek yüksekokullarında başladıklarına işaret eden Elmas, şunları kaydetti: "Meslek yüksekokullarını değişime açık yaptık. Öğrenciler, 3 dönem okul, bir dönem sanayideki çalışmaları yapıyor. Aynı şekilde lisans eğitiminde de bunu başlattık. Yüksek lisans ve doktora tezlerinin de sanayiyle ortak çalışacak yönde olmasını sağlıyoruz. Bu tür çalışmalarda da yetişmiş elemanı okurken hayata hazırlamış oluyoruz. Bu konuda SATSO ve diğer birimlerimizle çok iyi bir iş birliği ve çalışma içerisindeyiz. Sakarya, teknik olarak otomotiv şehri olmaya hazır." 

YORUM EKLE

Haberler

Haber aranıyor...

Köşe Yazıları

Köşe yazısı aranıyor...