EKONOMİ HABERLERİ Bu haber 2436 kez okundu
28 Kasım 2014, Cuma - 13.40

‘YERLİ OTOMOBİL’ İÇİN RUS DESTEĞİ

İlimizin Detroit şehri gibi olabileceğini söyleyen Mersa Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanı Adil Gören, “Sakarya zaten otomotiv üssü olmuş” diyerek, yerli otomobil konusunda Rusya’nın altyapısından faydalanabileceğini belirtti.

‘YERLİ OTOMOBİL’ İÇİN RUS DESTEĞİ

TANITIM TOPLANTISI
Rusya’nın ticari araç markalarından biri olan ve Söğütlü’de montaj hattı bulunan Gazelle (Gaz) tesislerinde basın toplantısı düzenlendi. Mersa Otomotiv Distribütörlüğü’yle Söğütlü’deki fabrikada montaj yapan Gaz, yeni modeli Gazelle Nextile ilgili tanıtım toplantısı düzenledi. Toplantıda konuşan Mersa Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanı Adil Gören, Gaz Türkiye Genel Müdürü Cengiz Tiryakioğlu ve GAZ Grup Avrasya Bölge Müdürü Viktor Ivonenko fabrika ve yeni model hakkında bilgi verirken, ilimizin yerli otomobil üssü olması konusunda da önemli açıklamalarda da bulundular.
170 ADET ÜRETİLDİ
Toplantıdaki ilk konuşmayı yapan Mersa Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanı Adil Gören, yaptıkları yatırımın Türkiye için büyük önem taşıdığını söyledi. Gaz’ın farklı modellerinin üretimini Sakarya’da gerçekleştirdiklerini anlatan Gören, “Yeni modelimiz Next iddialı olduğumuz bir modelimizdir. İşletmelerimize ekonomik açıdan büyük bir yarar sağlayacak. Yeni model için 2014-2016 hedefini belirledik. Üretim kapasitesini de buna göre düzenledik. Yıllık üretim kapasitemizi 4 bin 500 adet olarak belirledik. Yıllık üretim planımız bin 500 adet. Eylül ayında üretime başladık ve 170 adet ürettik” dedi.
GÜNDE 3 ÜRETİM
Günde 3 adet üretim yaptıklarını söyleyen Gören, “Günlük üretim kapasitemiz 6 adet. 2015-2016 yılında iç Pazarve yeni modellerle doğru orantılı olarak ilave yatırım planlıyoruz. 2015 ve 2016 için 15 milyon Euro civarında yeni yatırım kararı aldık. Üretim tesisinin genişlemesi ve ilave tesislerin açılmasını içeren yatırımı 2 yıllık süreçte gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Yeni modelimizin, 2015 yılının ikinci yarısından itibaren Ortadoğu, Doğu Avrupa ve Kuzey Afrika'ya ihracatı başlayacak. Yeni modelimizin yerlilik oranının şu anda yüzde 30, bu yakında yüzde 40 ve üzerine çıkacak” diye konuştu.
FİYATINI AÇIKLADI
Gaz Türkiye Genel Müdürü Cengiz Tiryakioğlu da Türkiye şartlarına uygun ekonomik bir araç geliştirdiklerine inandıklarını söyledi. 42 bin 400 liradan başlayan anahtar teslim fiyatıyla yeni modelin müşterilerin tüm beklentilerini karşılayacağını inandıklarını belirten Genel Müdür Cengiz Tiryakioğlu, tek kabin ile uzun ve kısa şasi olarak ürettikleri araçlar yanında, Aralık ayında da çift kabin araçların üretimine başlayacaklarını ifade ederek, “Yetkili bayi sayımızı 23'e çıkardık. Öte yandan yetkili servis sayımızı da 42'ye çıkarırken, bu sayıyı önümüzdeki süreçte artırmayı hedefliyoruz” dedi.
ÖNEMLİ PAZAR
GAZ Grup Avrasya Bölge Müdürü Viktor Ivonenko da yeni modelin kendileri için önemli olduğuna dikkat çekti. Türk pazarının kendileri için çok yeni bir pazar olmasına rağmen çok önemli olduğunu belirten Ivonenko, “Buradagelişmemiz gerektiğine, bu pazardan yola çıkmamız gerektiğine inanıyoruz. Bu yüzden aracımızın tüm potansiyelini kullanmak istiyoruz. En üst düzey üretim tekniklerini kullanıyoruz. Kalite uzmanlarımız sürekli bu fabrikada görev yapıyor. Pazara başlamadan önce biliyorduk ki Türk pazarı dünyada üst yapı konusunda en gelişmiş pazarlardan biri” diye konuştu.
‘DETROİT’ ÖRNEĞİ
Soru-cevap kısmında ilimizin yerli otomobil üssü haline gelmesi için yaptığı çalışmaları değerlendiren Mersa Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanı Adil Gören, “Zaten Sakarya otomotiv üssü olmuş durumda, bunun sadece biraz daha toparlanması gerekiyor” dedi. İlimizin, Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) en önemli otomotiv üssü olan Detroit gibi olabileceğini de sözlerine ekleyen Gören, “Sakarya bir Detroit olma yolunda hızla ilerliyor. Türkiye Rusya’nın desteğiyle kendi motorunu üretebilir, bunu çok rahat gerçekleştirebilir ama bunda devlet kanadının desteği ve birlikteliği lazım” dedi.
RUS DESTEĞİ İÇİN
Yerli otomobil üretimi konusunda Rusya’nın hazır bir altyapısı bulunduğuna ve yerli otomobil üretiminde söz konusu altyapıdan faydalanabileceğini de söyleyen Gören, “Bu rahatlıkla yapılabilir” dedi. GAZ Grup Avrasya Bölge Müdürü Viktor Ivonenko ise yerli otomobil üretimi konusunun devletlerarası bir konu olduğuna dikkati çekerek, “Ben firmam hakkında konuşursam bu daha bir başlangıç, şu an yerlilik yüzde 30 ama ileride Türkiye’deki yan sanayiden çok daha fazla katkı alacağız. Yerli otomobille ilgili işbirliği konusu ise devletlerarası görüşmelerle sonuçlandırılabilir” diye konuştu. 

YORUM EKLE

Haberler

Haber aranıyor...

Köşe Yazıları

Köşe yazısı aranıyor...