EKONOMİ HABERLERİ Bu haber 4728 kez okundu
24 Ocak 2014, Cuma - 10.10

YENİ HEDEF KARA ÜZÜM

Hendek Belediyesi, ilçede kara üzüm yaprağı üretimi için evlerden topladığı yaklaşık 3 bin adet asma çeliklerinin serada üretimine başladı.Başkan Ali İnci, “Hendek sarmasının üretimini ilçede artırmayı hedefliyoruz” dedi.

YENİ HEDEF KARA ÜZÜM

3 BİN ADET ASMA ÇELİĞİ
Hendek hurması ile gündeme gelen Hendek, şimdide kara üzüm yaprağı ile ilgili çalışma yapıyor. Üretme ve çoğaltması genellikle çelikleme yöntemiyle yapılan kara üzüm asmasının çoğaltılması için Hendek’te bulunan evlerden toplanan 3 bin adet asma çeliğinin Hendek Belediyesi Serası’nda üretimine başlandı. Kokulu üzüm olarak da bilinen asmanın meyveleri de organik meyve suyu üretiminde kullanılacak.
HENDEK SARMASI
Hendek Belediye Başkanı Ali İnci, “İlçemiz de üç yıldır başlattığımız Hendek Hurması üretiminde belli bir noktaya geldik. Yine Hendek’te çokça bulunan ve yaprak sarması içi ideal olan kara üzümün üretiminin artması için özel çalışma yapıyoruz. KOSGEB’ten aldığı kredi ile “Hendek Sarması”nı marka haline getirerek marketlere pazarlayan bayan girişimcinin yaptığı bu çalışma bize de örnek oldu. İlçemizde Hendek sarmasının üretimini arttırmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

YORUM EKLE

Haberler

Haber aranıyor...

Köşe Yazıları

Köşe yazısı aranıyor...