Şehirde geçen hafta

YAŞAM 17.05.2021, 16:37 Hakan YILMAZ
Şehirde geçen hafta

SAKARYA BÜYÜKŞEHİ̇R BELEDİYESİ

“Ulusal Sait Faik Abasıyanık Hikaye Yarışması” sonuçlandı.
Sakarya Büyükşehir Belediyesi ile İl Kültür Turizm Müdürlüğü iş birliğinde düzenlenen 1. Ulusal Sait Faik Abasıyanık Hikâye Yarışması’nın sonuçları açıklandı.
Sakarya Büyükşehir Belediyesi ile İl Kültür Turizm Müdürlüğü iş birliğinde düzenlenen 1. Ulusal Sait Faik Abasıyanık Hikaye Yarışması’nın sonuçları açıklandı.
Belediyeden yapılan açıklamaya göre, seçici kurulun değer- lendirmeleri sonucunda dereceye girenler “www.sakarya.bel. tr” adresinden ilan edildi.
Beklenenin üzerinde rekor bir başvuru yapılan yarışmaya , toplam 749 başvuru yapıldı. Yapılan 749 başvurudan 710’unun kabul edildi.
“Ada Hikayeleri” yarışmasında, “Hezeyan ve Rüya” adlı hi- kayesiyle İrem Nur Eser birincilik, “Tercüman Ali Çelebi’nin Tercüme-i Hal” hikayesiyle Alper Sarı ikincilik, “Kofana” adlı hikayesiyle Hakan Unutmaz üçüncülük ödülünü kazandı. Ya- rışmada 3 hikaye de mansiyon ödülüne layık görüldü.
Yarışmanın seçici kurulunu Prof. Dr. Yılmaz Daşcıoğlu, Doç. Dr. Gülsemin Hazer, Yazar Ali Ural, Yazar Ercan Yılmaz ve Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Resul Narin’den oluşturdu.
Daha önce 11 Mayıs olarak belirlenen yarışmanın ödül töreni, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında yurt genelinde uygulanan “tam kapanma” nedeniyle ertelendi.

KÖŞE YAZARI
HÜSEYİN BURAK UÇAR

“Yazılarım okuyanı geliş- tirsin ve iyileştirsin istiyo- rum”, diyerek kalemi eline alan ve etkili yazıları ile dikkati çeken Hüseyin Bu- rak UÇAR’ı 5 soru 5 Cevap köşemizin konuğu oldu.
Sizi tanıyabilir miyiz, kim- dir Hüseyin Burak UÇAR?
1968 Adapazarı doğumlu- yum. Liseyi Adapazarı’nda okudum. Marmara Üni- versitesinde İktisat bölü- münden mezun olduktan sonra özel bir bankada gişe yetkilisi olarak bankacılığa başladım. Mesleğimde 28. yılımdayım. 24 yıldır yöne- ticilik yapıyorum. Şu anda ki görev yerim İzmit’te, ikametgahım ise Serdivan’da. Evliyim ve dört çocuk babasıyım.

1-Çalışma hayatınız oldukça uzun bir süreyi kapsıyor. Dene- yimlerinizden ve size kattıklarından biraz bahseder misiniz?

Çalışma hayatım boyunca liderlik, pazarlama, kurumsal ve kişisel gelişim ve koçluk konularında oldukça yoğun bir eğitim alma ve uzmanlık seviyesinde gelişme imkanı buldum. Buna aldığınız eğitimleri işinizde uygulama imkanı eklenince ortaya aktarılması ve paylaşılması gereken bir birikim çıkıyor. İşiniz gereği yüzlerce ekip arkadaşınız oluyor ve binlerce insana dokunuyorsunuz. Eğer isterseniz, hem bir bankacı, hem bir lider, hem bir eğitimci, hem bir koç, hem de insan sarrafı olabileceğiniz bir meslek bu.

2-Yazmak bu kadar uğraşın arasında kendisine nasıl yer bulabiliyor. Sizi yazmaya yönelten nedir?

Okumak ve yazmak hayatınızda hangi işi yaparsanız yapın sizin o işte daha iyi olmanıza da katkı sağlıyor. Adapazarı Ozanlar Lisesinin Orta Kısmında Türkçe öğretmenimiz rah- metli Cihat Özgirgin, yaz tatilinde başınızdan geçen bir olayı yazın dediğinde, yazdığım yazıyı çok beğenmiş, verdiği en yüksek not ile de ödüllendirmişti. Bu olay, yazma serüve- nimin dönüm noktası oldu. Yazmanın ilk adımı okumaktır. Adapazarı Kurtuluş İlkokulunda çok sevdiğim öğretmenim Belkıs Deniz’ in katkıları ile bir okuma sevdasına tutulmam ve tabiri caiz ise “ne bulsa okur” denilen türde bir okuma oburu olmam, beni, Türkçeyi iyi konuşan, okuduğunu iyi anlayan ve yazma cesaretini gösterebilen bir konuma taşıdı. Böyle olunca yazmak, hayatınızda yer almak için sizden izin

istemiyor. Fakat şunu da belirtmeliyim; bankacılık gibi bir meslekte elbette ki her gün 08:00 ile 18:00 arasında bir mesai disiplini içinde yazan Orhan PAMUK gibi yazmak mümkün olmuyor. Mesleğim gereği benim için yazmak ikinci sırada. Yakın bir gelecekte inşallah birinci sıraya yerleşecek.

3-Sizin gazetemizdeki köşe yazılarınız dışında Zafer dergisin- de de öyküleriniz yayınlanıyor. Hangisi daha öncelikli sizin için, öykü mü deneme mi?

Köşe yazılarımda da sık sık değindiğim gibi, “nasıl daha iyi, daha faydalı ve tatmin edici bir hayat yaşayabiliriz” sorusunun peşine düştüm ve pergelimin sivri ucunu bu sorunun üzerinde sabitledim. Bu yaptığım bana diğer ucu ile çok geniş bir yel- pazede dolaşma imkânı veriyor. İnovatif - yenilikçi düşünce, inovasyon ve teknolojinin insana etkileri konuları yazılarıma nüfuz edecek kadar ilgilendiğim ve önemsediğim konular. Aynı zamanda unutulmaya yüz tutmuş insani değerlerimizi hatırlatmayı da bir görev addeden yazılar bunlar.

Öykülerim ise Zafer dergisinde kullandığımız üst başlıkta olduğu gibi: Hayalin İçinden Öyküler. Bu öykülerde, olan ile olmasını hayal ettiğim konuları harmanlıyorum. Hayal kurmak daha çok çocuklara özgü kabul edilir. Oysa hayal kurabilmek ve çocuk olabilmek her yaş için bir ihtiyaç. Hikaye yazmak benim için daha öncelikli demektense, ilk göz ağrım demeyi tercih ediyorum.

4-Yazmak için önce okumak diyorsunuz. Hangi yazarlar var kitaplığınızda diye sorsak?

Gelişim konuları için, okuma imkanı bulduğumda ayırt et- meden okuduğum yerli ve yabancı birçok yazar var. Fakat hikaye deyince Ömer Seyfettin, Refik Halit Karay, Mustafa Kutlu, Sait Faik Abasıyanık ve A. Ali Ural ilk aklıma gelenler. Yabancılardan Dino Buzzati ve Govanni Papini ve Oscar Wılde okuduğum ve etkilendiğim yazarlar.

5-Yazma sürecinde yaşadığınız zorluklar nelerdir?

“Yazana zorluk vermeyen yazı, okuyana da zevk vermez” diye güzel bir söz hatırlıyorum. Benim için de hiçbir zaman kolay bir iş olmadı yazmak. Tam anlamı ile bir kelime işçiliği bu. Fazlalıkların atılması konusunda bir heykeltıraştan farkı yok yazarın. Yazarlık serüvenimde üzerimde emeği olan ve kanaatimce günümüzün en önemli şair ve yazarlarından biri olan A. Ali Ural da katıldığım bir atölyesinde “Bir aksesuar bir süs değil yazmak. Yazar gibi yaşayacaksın. Bu her şeyden önce sabır gerektiriyor. Uykusuz geceler istiyor. Okumak, irdelemek, düşünmek gerekiyor. Yüksek bir dile sahip olmak için acı çekmeyi, çırpınmayı zorunlu kılıyor.” diyerek çok gü- zel ifade etmişti bu durumu. Ben bu zorluğu bile isteye göze alıyorum, çünkü yazılarımın bana ve okuyana iyi gelmesini, iyileştirmesini ve geliştirmesini istiyorum. Böyle bir sonuç beni daha çok yazmaya ve daha iyi yazmaya teşvik ediyor.

80’Lİ YILLAR YENİDOĞAN GENÇLİĞİ İŞBAŞINDA

1980’li yıllarda çocukluk ve gençlik yıllarını geçirmiş 100’ü aşkın duyarlı bireylerin oluşturduğu bir grup. Kendilerine “80’li Yıllar Yenidoğan Gençliği” diyorlar.
Bugün büyümüş ve bir yerlere gelmiş olan bu yardımsever in- sanlar boş durmuyorlar. Her ramazan iftarda bir araya gelerek hasret gideriyor, projeler üretiyor, faydalı faaliyetler planlıyorlar.
Bu zamana kadarki faaliyetlerinde; mağdur bir ülkede su kuyusu açımını gerçekleştiren Yenidoğan Gençliği, salgın do- layısı ile ekonomik güçlük çeken mahalle eşrafına da nakdi ve ayni yardımlarda bulundu. Grup üyelerinden vefat eden arkadaşlarının ailelerine de destek olundu.
Bu sefer ki faaliyetleri, şeh- rimizin miniklerine yönelik. Adapazarı’ndaki çocuk park- larına meyve fidanları dikmek. Çocukların parklarda eğlenir- ken dalından koparacakları elma, erik, kiraz gibi meyve- leri de kimseden izin almaya gerek duymadan yemelerini sağlamak. Bu güzel proje için Adapazarı Belediyesi ile ortak hareket edildi. 364 fidanın te- mini grupça yapılarak beledi- yeye teslim edildi. Dikim işlerine birlikte başlandı. Fidanların bakımı, gübrelenmesi ve sulanması gibi teknik işleri belediye üstlendi.
İlk fidanlar Yağcılar Mahallesi Kumköy’deki parka dikildi. Di- kime, Belediye Başkanımız Mutlu Işıksu, belediye yetkilileri ve çalışanlarının yanı sıra Grup temsilcilerinden Serdar Eryılmaz, Necmi Avcı, Alp Yıldırımalp ile birlikte birçok fidan bağışçısı da katıldılar.
Programda 26 fidan dikildi. Herkes diktiği fidandaki plakete kendi adını yazarak güzel bir hatıra bıraktı. Başkanımız Mutlu Işıksu, çocuklara oyuncaklar dağıtarak onlarla muhabbet etti. Kısacası herkes için unutulmaz bir gün yaşandı.
Projenin mimarlarından Necmi Avcı, “Açıkçası bu projenin bu kadar mutluluk ve huzur vereceğini düşünmemiştim. Gerçek- ten güzel bir iş yaptığımızı düşünüyorum.” dedi. Grup adına konuşan Serdar Eryılmaz ise “Bu güzel faaliyeti destekleyen ve sahiplenen Belediye Başkanımız Sayın Mutlu Işıksu’ya tüm arkadaşlarım ve şehrimizin çocukları adına teşekkürlerimi sunuyorum. Uzun yıllar faydalanılacak güzel bir faaliyet oldu. Umarım çocuklarımız parklarda eğlenirken, dalından taze meyve yemenin mutluluğunu da yaşarlar.” dedi.

KİM NE OKUYOR
AİLECE OKUYORUZ

Faruk Kavakçı
Delilim Yok Kalbimden Başka - Serdar Tuncer

Melek Kavakçı
Dervişin Safa Defteri
Mim Kemal Öke

Agah Kavakçı
Bilge Padişahı Fatih Sultan Mehmet - Sibel Sarıkaya

Yorumlar (0)
banner133
11
açık
Namaz Vakti 27 Ekim 2021
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 10 24
2. Hatayspor 10 20
3. Beşiktaş 10 20
4. Alanyaspor 10 20
5. Fenerbahçe 10 19
6. Karagümrük 10 18
7. Konyaspor 10 17
8. Galatasaray 10 17
9. Altay 10 15
10. Adana Demirspor 10 13
11. Başakşehir 10 12
12. Gaziantep FK 10 12
13. Öznur Kablo Yeni Malatya 10 12
14. Sivasspor 10 11
15. Kayserispor 10 11
16. Giresunspor 10 9
17. Antalyaspor 10 9
18. Göztepe 10 8
19. Kasımpaşa 10 6
20. Rizespor 10 4
Takımlar O P
1. Ümraniye 10 24
2. Ankaragücü 10 24
3. Eyüpspor 10 20
4. Erzurumspor 10 19
5. Bandırmaspor 10 18
6. Kocaelispor 9 16
7. Tuzlaspor 9 14
8. Gençlerbirliği 9 14
9. Samsunspor 9 12
10. Boluspor 9 11
11. Bursaspor 9 11
12. Menemenspor 10 11
13. İstanbulspor 9 10
14. Denizlispor 9 10
15. Altınordu 10 10
16. Adanaspor 10 9
17. Manisa FK 10 9
18. Ankara Keçiörengücü 9 7
19. Balıkesirspor 9 6
Takımlar O P
1. Chelsea 9 22
2. Liverpool 9 21
3. Man City 9 20
4. West Ham 9 17
5. Brighton 9 15
6. Tottenham 9 15
7. M. United 9 14
8. Everton 9 14
9. Leicester City 9 14
10. Arsenal 9 14
11. Wolverhampton 9 13
12. Brentford 9 12
13. Aston Villa 9 10
14. Watford 9 10
15. Crystal Palace 9 9
16. Southampton 9 8
17. Leeds United 9 7
18. Burnley 9 4
19. Newcastle 9 4
20. Norwich City 9 2
Takımlar O P
1. Real Sociedad 10 21
2. Real Madrid 9 20
3. Sevilla 9 20
4. Atletico Madrid 9 18
5. Real Betis 10 18
6. Osasuna 10 18
7. Athletic Bilbao 10 17
8. Rayo Vallecano 10 16
9. Barcelona 9 15
10. Espanyol 11 14
11. Valencia 10 13
12. Villarreal 10 12
13. Mallorca 10 12
14. Celta de Vigo 10 10
15. Elche 11 10
16. Deportivo Alaves 10 9
17. Cádiz 11 8
18. Granada 9 7
19. Levante 10 5
20. Getafe 10 2