Şehirde geçen hafta

YAŞAM 17.05.2021, 16:37 Hakan YILMAZ
Şehirde geçen hafta

SAKARYA BÜYÜKŞEHİ̇R BELEDİYESİ

“Ulusal Sait Faik Abasıyanık Hikaye Yarışması” sonuçlandı.
Sakarya Büyükşehir Belediyesi ile İl Kültür Turizm Müdürlüğü iş birliğinde düzenlenen 1. Ulusal Sait Faik Abasıyanık Hikâye Yarışması’nın sonuçları açıklandı.
Sakarya Büyükşehir Belediyesi ile İl Kültür Turizm Müdürlüğü iş birliğinde düzenlenen 1. Ulusal Sait Faik Abasıyanık Hikaye Yarışması’nın sonuçları açıklandı.
Belediyeden yapılan açıklamaya göre, seçici kurulun değer- lendirmeleri sonucunda dereceye girenler “www.sakarya.bel. tr” adresinden ilan edildi.
Beklenenin üzerinde rekor bir başvuru yapılan yarışmaya , toplam 749 başvuru yapıldı. Yapılan 749 başvurudan 710’unun kabul edildi.
“Ada Hikayeleri” yarışmasında, “Hezeyan ve Rüya” adlı hi- kayesiyle İrem Nur Eser birincilik, “Tercüman Ali Çelebi’nin Tercüme-i Hal” hikayesiyle Alper Sarı ikincilik, “Kofana” adlı hikayesiyle Hakan Unutmaz üçüncülük ödülünü kazandı. Ya- rışmada 3 hikaye de mansiyon ödülüne layık görüldü.
Yarışmanın seçici kurulunu Prof. Dr. Yılmaz Daşcıoğlu, Doç. Dr. Gülsemin Hazer, Yazar Ali Ural, Yazar Ercan Yılmaz ve Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Resul Narin’den oluşturdu.
Daha önce 11 Mayıs olarak belirlenen yarışmanın ödül töreni, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında yurt genelinde uygulanan “tam kapanma” nedeniyle ertelendi.

KÖŞE YAZARI
HÜSEYİN BURAK UÇAR

“Yazılarım okuyanı geliş- tirsin ve iyileştirsin istiyo- rum”, diyerek kalemi eline alan ve etkili yazıları ile dikkati çeken Hüseyin Bu- rak UÇAR’ı 5 soru 5 Cevap köşemizin konuğu oldu.
Sizi tanıyabilir miyiz, kim- dir Hüseyin Burak UÇAR?
1968 Adapazarı doğumlu- yum. Liseyi Adapazarı’nda okudum. Marmara Üni- versitesinde İktisat bölü- münden mezun olduktan sonra özel bir bankada gişe yetkilisi olarak bankacılığa başladım. Mesleğimde 28. yılımdayım. 24 yıldır yöne- ticilik yapıyorum. Şu anda ki görev yerim İzmit’te, ikametgahım ise Serdivan’da. Evliyim ve dört çocuk babasıyım.

1-Çalışma hayatınız oldukça uzun bir süreyi kapsıyor. Dene- yimlerinizden ve size kattıklarından biraz bahseder misiniz?

Çalışma hayatım boyunca liderlik, pazarlama, kurumsal ve kişisel gelişim ve koçluk konularında oldukça yoğun bir eğitim alma ve uzmanlık seviyesinde gelişme imkanı buldum. Buna aldığınız eğitimleri işinizde uygulama imkanı eklenince ortaya aktarılması ve paylaşılması gereken bir birikim çıkıyor. İşiniz gereği yüzlerce ekip arkadaşınız oluyor ve binlerce insana dokunuyorsunuz. Eğer isterseniz, hem bir bankacı, hem bir lider, hem bir eğitimci, hem bir koç, hem de insan sarrafı olabileceğiniz bir meslek bu.

2-Yazmak bu kadar uğraşın arasında kendisine nasıl yer bulabiliyor. Sizi yazmaya yönelten nedir?

Okumak ve yazmak hayatınızda hangi işi yaparsanız yapın sizin o işte daha iyi olmanıza da katkı sağlıyor. Adapazarı Ozanlar Lisesinin Orta Kısmında Türkçe öğretmenimiz rah- metli Cihat Özgirgin, yaz tatilinde başınızdan geçen bir olayı yazın dediğinde, yazdığım yazıyı çok beğenmiş, verdiği en yüksek not ile de ödüllendirmişti. Bu olay, yazma serüve- nimin dönüm noktası oldu. Yazmanın ilk adımı okumaktır. Adapazarı Kurtuluş İlkokulunda çok sevdiğim öğretmenim Belkıs Deniz’ in katkıları ile bir okuma sevdasına tutulmam ve tabiri caiz ise “ne bulsa okur” denilen türde bir okuma oburu olmam, beni, Türkçeyi iyi konuşan, okuduğunu iyi anlayan ve yazma cesaretini gösterebilen bir konuma taşıdı. Böyle olunca yazmak, hayatınızda yer almak için sizden izin

istemiyor. Fakat şunu da belirtmeliyim; bankacılık gibi bir meslekte elbette ki her gün 08:00 ile 18:00 arasında bir mesai disiplini içinde yazan Orhan PAMUK gibi yazmak mümkün olmuyor. Mesleğim gereği benim için yazmak ikinci sırada. Yakın bir gelecekte inşallah birinci sıraya yerleşecek.

3-Sizin gazetemizdeki köşe yazılarınız dışında Zafer dergisin- de de öyküleriniz yayınlanıyor. Hangisi daha öncelikli sizin için, öykü mü deneme mi?

Köşe yazılarımda da sık sık değindiğim gibi, “nasıl daha iyi, daha faydalı ve tatmin edici bir hayat yaşayabiliriz” sorusunun peşine düştüm ve pergelimin sivri ucunu bu sorunun üzerinde sabitledim. Bu yaptığım bana diğer ucu ile çok geniş bir yel- pazede dolaşma imkânı veriyor. İnovatif - yenilikçi düşünce, inovasyon ve teknolojinin insana etkileri konuları yazılarıma nüfuz edecek kadar ilgilendiğim ve önemsediğim konular. Aynı zamanda unutulmaya yüz tutmuş insani değerlerimizi hatırlatmayı da bir görev addeden yazılar bunlar.

Öykülerim ise Zafer dergisinde kullandığımız üst başlıkta olduğu gibi: Hayalin İçinden Öyküler. Bu öykülerde, olan ile olmasını hayal ettiğim konuları harmanlıyorum. Hayal kurmak daha çok çocuklara özgü kabul edilir. Oysa hayal kurabilmek ve çocuk olabilmek her yaş için bir ihtiyaç. Hikaye yazmak benim için daha öncelikli demektense, ilk göz ağrım demeyi tercih ediyorum.

4-Yazmak için önce okumak diyorsunuz. Hangi yazarlar var kitaplığınızda diye sorsak?

Gelişim konuları için, okuma imkanı bulduğumda ayırt et- meden okuduğum yerli ve yabancı birçok yazar var. Fakat hikaye deyince Ömer Seyfettin, Refik Halit Karay, Mustafa Kutlu, Sait Faik Abasıyanık ve A. Ali Ural ilk aklıma gelenler. Yabancılardan Dino Buzzati ve Govanni Papini ve Oscar Wılde okuduğum ve etkilendiğim yazarlar.

5-Yazma sürecinde yaşadığınız zorluklar nelerdir?

“Yazana zorluk vermeyen yazı, okuyana da zevk vermez” diye güzel bir söz hatırlıyorum. Benim için de hiçbir zaman kolay bir iş olmadı yazmak. Tam anlamı ile bir kelime işçiliği bu. Fazlalıkların atılması konusunda bir heykeltıraştan farkı yok yazarın. Yazarlık serüvenimde üzerimde emeği olan ve kanaatimce günümüzün en önemli şair ve yazarlarından biri olan A. Ali Ural da katıldığım bir atölyesinde “Bir aksesuar bir süs değil yazmak. Yazar gibi yaşayacaksın. Bu her şeyden önce sabır gerektiriyor. Uykusuz geceler istiyor. Okumak, irdelemek, düşünmek gerekiyor. Yüksek bir dile sahip olmak için acı çekmeyi, çırpınmayı zorunlu kılıyor.” diyerek çok gü- zel ifade etmişti bu durumu. Ben bu zorluğu bile isteye göze alıyorum, çünkü yazılarımın bana ve okuyana iyi gelmesini, iyileştirmesini ve geliştirmesini istiyorum. Böyle bir sonuç beni daha çok yazmaya ve daha iyi yazmaya teşvik ediyor.

80’Lİ YILLAR YENİDOĞAN GENÇLİĞİ İŞBAŞINDA

1980’li yıllarda çocukluk ve gençlik yıllarını geçirmiş 100’ü aşkın duyarlı bireylerin oluşturduğu bir grup. Kendilerine “80’li Yıllar Yenidoğan Gençliği” diyorlar.
Bugün büyümüş ve bir yerlere gelmiş olan bu yardımsever in- sanlar boş durmuyorlar. Her ramazan iftarda bir araya gelerek hasret gideriyor, projeler üretiyor, faydalı faaliyetler planlıyorlar.
Bu zamana kadarki faaliyetlerinde; mağdur bir ülkede su kuyusu açımını gerçekleştiren Yenidoğan Gençliği, salgın do- layısı ile ekonomik güçlük çeken mahalle eşrafına da nakdi ve ayni yardımlarda bulundu. Grup üyelerinden vefat eden arkadaşlarının ailelerine de destek olundu.
Bu sefer ki faaliyetleri, şeh- rimizin miniklerine yönelik. Adapazarı’ndaki çocuk park- larına meyve fidanları dikmek. Çocukların parklarda eğlenir- ken dalından koparacakları elma, erik, kiraz gibi meyve- leri de kimseden izin almaya gerek duymadan yemelerini sağlamak. Bu güzel proje için Adapazarı Belediyesi ile ortak hareket edildi. 364 fidanın te- mini grupça yapılarak beledi- yeye teslim edildi. Dikim işlerine birlikte başlandı. Fidanların bakımı, gübrelenmesi ve sulanması gibi teknik işleri belediye üstlendi.
İlk fidanlar Yağcılar Mahallesi Kumköy’deki parka dikildi. Di- kime, Belediye Başkanımız Mutlu Işıksu, belediye yetkilileri ve çalışanlarının yanı sıra Grup temsilcilerinden Serdar Eryılmaz, Necmi Avcı, Alp Yıldırımalp ile birlikte birçok fidan bağışçısı da katıldılar.
Programda 26 fidan dikildi. Herkes diktiği fidandaki plakete kendi adını yazarak güzel bir hatıra bıraktı. Başkanımız Mutlu Işıksu, çocuklara oyuncaklar dağıtarak onlarla muhabbet etti. Kısacası herkes için unutulmaz bir gün yaşandı.
Projenin mimarlarından Necmi Avcı, “Açıkçası bu projenin bu kadar mutluluk ve huzur vereceğini düşünmemiştim. Gerçek- ten güzel bir iş yaptığımızı düşünüyorum.” dedi. Grup adına konuşan Serdar Eryılmaz ise “Bu güzel faaliyeti destekleyen ve sahiplenen Belediye Başkanımız Sayın Mutlu Işıksu’ya tüm arkadaşlarım ve şehrimizin çocukları adına teşekkürlerimi sunuyorum. Uzun yıllar faydalanılacak güzel bir faaliyet oldu. Umarım çocuklarımız parklarda eğlenirken, dalından taze meyve yemenin mutluluğunu da yaşarlar.” dedi.

KİM NE OKUYOR
AİLECE OKUYORUZ

Faruk Kavakçı
Delilim Yok Kalbimden Başka - Serdar Tuncer

Melek Kavakçı
Dervişin Safa Defteri
Mim Kemal Öke

Agah Kavakçı
Bilge Padişahı Fatih Sultan Mehmet - Sibel Sarıkaya

Yorumlar (0)
26
az bulutlu
Namaz Vakti 23 Haziran 2021
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 40 84
2. Galatasaray 40 84
3. Fenerbahçe 40 82
4. Trabzonspor 40 71
5. Sivasspor 40 65
6. Hatayspor 40 61
7. Alanyaspor 40 60
8. Karagümrük 40 60
9. Gaziantep FK 40 58
10. Göztepe 40 51
11. Konyaspor 40 50
12. Başakşehir 40 48
13. Rizespor 40 48
14. Kasımpaşa 40 46
15. Malatyaspor 40 45
16. Antalyaspor 40 44
17. Kayserispor 40 41
18. Erzurumspor 40 40
19. Ankaragücü 40 38
20. Gençlerbirliği 40 38
21. Denizlispor 40 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 34 70
2. Giresunspor 34 70
3. Samsunspor 34 70
4. İstanbulspor 34 64
5. Altay 34 63
6. Altınordu 34 60
7. Ankara Keçiörengücü 34 58
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 34 47
10. Bursaspor 34 46
11. Bandırmaspor 34 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 34 35
14. Adanaspor 34 34
15. Menemenspor 34 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 34 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 38 86
2. M. United 38 74
3. Liverpool 38 69
4. Chelsea 38 67
5. Leicester City 38 66
6. West Ham 38 65
7. Tottenham 38 62
8. Arsenal 38 61
9. Leeds United 38 59
10. Everton 38 59
11. Aston Villa 38 55
12. Newcastle 38 45
13. Wolverhampton 38 45
14. Crystal Palace 38 44
15. Southampton 38 43
16. Brighton 38 41
17. Burnley 38 39
18. Fulham 38 28
19. West Bromwich 38 26
20. Sheffield United 38 23
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 38 86
2. Real Madrid 38 84
3. Barcelona 38 79
4. Sevilla 38 77
5. Real Sociedad 38 62
6. Real Betis 38 61
7. Villarreal 38 58
8. Celta de Vigo 38 53
9. Granada 38 46
10. Athletic Bilbao 38 46
11. Osasuna 38 44
12. Cádiz 38 44
13. Valencia 38 43
14. Levante 38 41
15. Getafe 38 38
16. Deportivo Alaves 38 38
17. Elche 38 36
18. Huesca 38 34
19. Real Valladolid 38 31
20. Eibar 38 30