Kadın girişimcileri ağırladılar

Sakarya Kadın Girişimciler Kurulu, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Kadı Girişimciler Kurulu Doğu Marmara Bölge Toplantısı’na ev sahipliği yaptı.

YAŞAM 20.06.2021, 16:32 Ahsen Özkılıç
Kadın girişimcileri ağırladılar

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası bünyesinde faaliyetlerini yürüten TOBB Sakarya Kadın Girişimciler Kurulu İcra Komitesi’nin organizasyonu ile gerçekleştirilen Doğu Marmara Bölge Toplantısı; Bursa, Kocaeli, Bolu, Düzce, Yalova illeri kadın girişimciler kurulu üyelerinin katılımı ile gerçekleştirildi.

Sakarya Kadın Girişimciler Kurulu İcra Komitesi Başkanı Zehra Dirim ev sahipliğinde gerçekleştirilen programa, Bursa Kadın Girişimciler Kurulu İcra Komitesi Başkanı ve Doğu Marmara Kadın Girişimciler Kurulları Temsilcisi Sevgi Saygın, Kocaeli Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Dilek Çınar, Bolu kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Emine Yüce, Düzce kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Serap Küçük, Yalova Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Merva Yadigar Gencer ile bu illerin kadın girişimciler kurulu üyeleri, TOBB Sakarya Kadın Girişimciler Kurulu İcra Komitesi Üyeleri ve Sakarya’da faaliyet gösteren kooperatif üyesi girişimci kadınlar iştirak etti.

Gün boyu süren program Geyve Yöresel Ürünler Üretim Merkezi inceleme gezisi ile başladı., Taraklı ilçe gezisi ve Fenerli Konak ziyareti ile devam etti.

Doğu Marmara Kadın Girişimciler Kurullarından oluşan 60 kişilik heyet, daha sonra Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası’nda istişare ve bölge toplantısı gerçekleştirdi.

Bölge toplantısının ev sahipliğini ve divan başkanlığını SATSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Yüksel Avşar yürüttü. Divan’da ayrıca Sakarya Kadın Girişimciler Kurulu İcra Komitesi Başkanı Zehra Dirim ve Bursa Kadın Girişimciler Kurulu İcra Komitesi Başkanı ve Doğu Marmara Kadın Girişimciler Kurulları Temsilcisi Sevgi Saygın yer aldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan SATSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Yüksel Avşar şunları dile getirdi:

“İçinde bulunduğumuz dönem, elbette mücadeleli ve sıkıntılı bir süreç. Biz bölgemizdeki kadın girişimcilerimizin bu zorlukların üstesinden gelecek vizyona sahip olduğunu biliyoruz. Sakarya Kadın Girişimciler Kurulumuz da yaptığı çalışmalarla pandemi dönemine rağmen bir başarı örneği gösterdi. Kendilerini tebrik ediyorum. Unutmayalım güçlü kadın güçlü ekonomi demektir. Ben kadın girişimcilerimize güveniyorum. Ve çok güzel başarı hikayelerinin bu bölgeden sizler sayesinde çıkacağına inanıyorum. Yeter ki yeni düzeni doğru okuyalım bu doğrultuda yol haritamızı güncelleyelim. Tecrübe edilmemiş bir süreçten çıkarken, ekonomik fırsatları yakalamış, güçlü, yeni teknolojilere hakim, üretken bir kadın topluluğunun katkılarına ihtiyacımız var.”

Başkan Yardımcısı Avşar’ın ardından konuşan Sakarya Kadın Girişimciler Kurulu İcra Komitesi Başkanı Zehra Dirim ise kurulun çalışmaları hakkında detaylı bilgi verdiği konuşmasında şunları dile getirdi: “Yaşanan pandemi süreci bizleri olumsuz etkilese de çalışmalarımıza engel olmadı. Biz pandemiye rağmen faaliyetlerimize aralıksız devam ettik. Toplantılarımızı zoom üzerinden gerçekleştirdik. Yeni projeler üretip hayata geçirdik. Bu projeleri üretirken de sürdürülebilir, ölçülebilir, ülke genelinde yayılabilir ve rol model çalışmalar olmasına özen gösterdik. Göreve ilk geldiğimiz günden itibaren çıkış noktamız, kadın girişimci sayısını artırırken kadınların istihdamdaki yerini de güçlendirmek oldu. Çünkü ekonominin gelişimi için kadın istihdamının önemli olduğunun bilincindeyiz.

GEYVE YÖRESEL ÜRÜNLER MERKEZİ

Bu dönemde ilk çalışmamız; tüm faaliyetlerimize altlık niteliği taşıyan ve mihenk taşı olarak gördüğümüz “Geyve Yöresindeki Kültürel Tarımsal Ürünlerin ve El sanatlarının Değerlendirilmesi ve Bölge Kadınlarının İstihdamı Projesi”dir. Geyve ilçemizde oluşturduğumuz ‘ve ilçede kurduğumuz ve bu sabah birlikte gezdiğimiz “Geyve Yöresel Ürünler Merkezi’’ de bu projemizin somut çıktısı olarak hizmet etmektedir.

Geyve; doğası tarımsal alanları ve insanı gereği üretim ve tarımla iç içe olan bir ilçemiz. Köylerde özellikle kadın emeği çok fazla. Ama biz bu projeye başladığımızda ne yazık ki; çoğu bu verdikleri emek ve girişimci kimliklerinin farkında bile değildi. Bizler köylerimizde bu kadınlarımızla bir araya geldik. Birlikte “ne yapabiliriz?” diye detaylı bir saha çalışması yürüttük. Daha sonra bu çalışmamızı projeye dönüştürerek SATSO Yönetimi öncülüğünde Geyve Belediyesi’ne sunduk. Belediye başkanımız belediyenin çöp toplama alanı olarak kullanılan bir 10 bin metrekarelik bir alanı bizlere tahsis etti ve binayı yaptı. Odamız da, bina için gerekli iç mekan ve üretim malzemelerini temin etti. Destek veren başkanlarımıza da buradan tekrar teşekkür ediyorum.

Bu proje kapsamında; bir diğer proje paydaşımız şehrimizin gözbebeği Sakarya Üniversitemiz ilk etapta 40 kadınımıza donanım kazandırmak amaçlı gerekli eğitimleri verdi. Bizler bu süreçte her zaman kadınlarımızla iletişimde olduk.

Bu çalışmaların ardından “Geyva” adından ulusal bir markaya sahip olduk. Bugün Geyve yöresel faaliyetlerine gelişerek devam etmekte pek çok ulusal çalışmaya rol model olmakta…Geyve Yöresel Ürünler Merkezi çalışmamız bizi de sonraki çalışmalarımız için yüreklendiren “Daha iyisini yapabiliriz” gücünü veren bir çalışma oldu ve diğer projelerimiz için yol aldık.

KOOPERATİFÇİLİK

doğrultuda kadınların üretimde güçlenmesini sağlayan bir dinamiğe ihtiyaç olduğunu gözlemledik. Yaptığımız araştırmalar neticesinde, kooperatifler ve birliklerin yerel ve ulusal nitelikte hareket etmeye destek olan dinamik olduğunu farkettik. “Kadın İş Birliği Üretimin Geleceği’’ projesi adı altında kooperatifleşme sürecini başlattık. Sakarya’da her ilçede kadın kooperatifleri kurmak için kolları sıvadık. Kooperatifçilik konusunda bilinç oluşturma ve farkındalık çalışmalarına başladık. Ticaret Bakanlığımız tarafından ilimize gelen kooperatifçilik otobüsü kadınlarımızla buluştu. Kooperatifçilik süreci hakkında kadınlarımıza önemli bilgiler ve eğitimler verildi. nun sonucunda bugün şehrimizde; 11 adet kadın kooperatifi kurduk. Bu kooperatiflerimiz aktif olarak çalışmaya başladı. Kooperatif üyesi üretici kadınlarımız da şu anda aramızda. Kendilerini tekrar tebrik ediyorum. Sakarya’nın güçlü kadınlarıyla gurur duyuyoruz. Kooperatifçilik faaliyetlerimize ara vermiyoruz devam ediyoruz bununla ilgili de önümüzdeki ay TOSYÖV tarafından odamızda 2 haftalık kapsamlı bir kooperatifçilik yol haritası eğitimi düzenleyeceğiz.

İŞ’TE KADIN

Ayrıca, Sakarya İŞKUR İl Müdürlüğü ile ilimizde kadın istihdamının artırılması amacıyla Kadın İstihdamı Artırma İşbirliği Protokolü imzaladık. Bu protokolle; SATSO, İŞKUR’a başvuran kadınlara ve istihdam edilen kadınlara yönelik işbaşı yaptığı sektör ile ilgili ücretsiz kişisel gelişim eğitim imkânı sağlayacak. Sakarya İŞKUR ise, Kurumun uyguladığı programlarda, kadın kursiyerlerin firma eşleşmesini yaparak, firmalarda istihdamını destekleyecek.

GASTRO MUTFAK

SATSO tarafından şehrimizin unutulmaya yüz tutmuş tatları, sofra kültürü ve hafızalardaki hikayelerin toplandığı “Topraktan Sofraya Gastro Sakarya’’ kitabından ilham aldığımız bir çalışma.

Kadın Girişimciler Kurulu olarak bu “Gastro Sakarya” birikiminden yola çıkarak kuracağımız bir restoran/mutfak akademisiyle Sakaryalı kadın mutfak ustaları yetiştirmeyi ve ilimizde bulunan otel ve restoranlarda istihdam edilmelerini sağlamayı amaçlıyoruz.

Kurmayı planladığımız merkezde yöresel ürünlerimizin tanıtılıp pazarlandığı ve kullanıldığı bir bölüm, yöresel yemeklerimizin servis edildiği bir alan ve bu yemekleri büyük bir ustalıkla yapan kadın aşçılarımızın yetiştirildiği bir mutfak akademisi olmasını hedefliyoruz.”

Bursa Kadın Girişimciler Kurulu İcra Komitesi Başkanı ve Doğu Marmara Kadın Girişimciler Kurulları Temsilcisi Sevgi Saygın da kadın gücünün önemine değindiği konuşmasında özellikle cinsiyet eşitliğinin illere göre durumuna değindiği konuşmasında unları dile getirdi: “TEPAV 81 il için toplumsal cinsiyet eşitliği karnesi hazırladı. Karne kapsamında “Yereller İçin Cinsiyet Eşitliği Endeksi” ve “Yereller İçin Toplumsal Cinsiyet Güçlenme Endeksi” oluşturuldu ve iller kadınlara sundukları belirli hizmetler açısından karşılaştırıldı. İllerimiz yerelde cinsiyet eşitliği karnesinde istenilen seviyede değil. Bu doğrultuda TOBB öncülüğünde bir eylem planı hazırlandı. Ve bizlerde bu eylem planı doğrultusunda çalışmalar yürütüyoruz. Doğu Marmara Bölgesinde bu çalışma kapsamında ağırlıklı olarak kooperatifler üzerine yoğunlaşıldı. Bu çalışma ile çok fazla kadına dokunmayı hedefledik. Ve hedeflerimize de ulaşıyoruz. Şimdi yerelde kurulan kooperatiflerin bölgesel olarak ortak hareket etmesi ve iş birliği sağlaması için gayret ediyoruz. Bu amaçla bölgedeki tüm kooperatif üyesi kadınımızın katılabileceği bir eğitim programı hazırlıyoruz. Eğitimlerin dinamik ve interaktif olması için gayret ediyoruz. Yeni dünya bize iş birliğini işaret ediyor. Hep beraber olursak sorunların üstesinden gelebiliriz. Birbirimizi güçlendirelim. Yerelde desteklenen kooperatifler güçleniyor. Bizler kadınlarımızı desteklemeye devam edelim.” Dedi.

Diğer illerden gelen kurul başkanları da illerinde yapılan kooperatifleşme çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Toplantı dilek ve temennilerin ardından plaket ve hediye takdimi ile sona erdi.

Program Sapanca’da SATSO Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ’un katılımı ile gerçekleştirilen akşam yemeği programı ile sona erdi.

Katılımcılar Sakarya’nın doğal güzellikleri ve yöresel ürünlerinin ulusal nitelikte özelliklere sahip olduğunu dile getirerek Kadın Girişimciler Kurulu önderliğinde yapılan çalışmaları yerinde izleme fırsatı buldukları için memnuniyetlerini dile getirdiler. Bölge illerden gelen kurul üyeleri ev sahipliğinden dolayı SATSO yönetimi başta olmak üzere Sakarya Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Zehra Dirim ve İcra Komitesi Üyelerine teşekkür ettiler.

Yorumlar (0)
0
parçalı az bulutlu
Namaz Vakti 28 Ocak 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 23 54
2. Konyaspor 22 45
3. Alanyaspor 23 38
4. Adana Demirspor 23 37
5. Fenerbahçe 23 37
6. Beşiktaş 23 36
7. Hatayspor 23 36
8. Başakşehir 22 34
9. Gaziantep FK 22 32
10. Sivasspor 23 31
11. Kayserispor 23 31
12. Karagümrük 23 30
13. Kasımpaşa 23 27
14. Göztepe 23 27
15. Galatasaray 23 27
16. Giresunspor 23 26
17. Antalyaspor 23 24
18. Rizespor 23 22
19. Altay 23 18
20. Ö.K Yeni Malatya 22 16
Takımlar O P
1. Ümraniye 21 45
2. Ankaragücü 21 45
3. Erzurumspor 21 38
4. Bandırmaspor 21 36
5. İstanbulspor 21 36
6. Eyüpspor 20 36
7. Samsunspor 20 33
8. Adanaspor 21 32
9. Manisa Futbol Kulübü 21 28
10. Tuzlaspor 20 27
11. Keçiörengücü 21 26
12. Gençlerbirliği 21 26
13. Boluspor 19 24
14. Kocaelispor 21 24
15. Menemen Belediyespor 21 23
16. Altınordu 21 22
17. Bursaspor 20 20
18. Denizlispor 21 19
19. Balıkesirspor 20 8
Takımlar O P
1. Manchester City 23 57
2. Liverpool 22 48
3. Chelsea 24 47
4. M. United 22 38
5. West Ham United 23 37
6. Arsenal 21 36
7. Tottenham 20 36
8. Wolverhampton Wanderers 21 34
9. Brighton 22 30
10. Leicester City 20 26
11. Aston Villa 21 26
12. Southampton 22 25
13. Crystal Palace 22 24
14. Brentford 23 23
15. Leeds United 21 22
16. Everton 20 19
17. Norwich City 22 16
18. Newcastle 21 15
19. Watford 20 14
20. Burnley 18 12
Takımlar O P
1. Real Madrid 22 50
2. Sevilla 22 46
3. Real Betis 22 40
4. Atletico Madrid 21 36
5. Barcelona 21 35
6. Real Sociedad 21 34
7. Villarreal 22 32
8. Rayo Vallecano 21 31
9. Athletic Bilbao 22 31
10. Valencia 22 29
11. Osasuna 22 28
12. Celta Vigo 22 27
13. Espanyol 22 27
14. Granada 22 24
15. Elche 22 23
16. Getafe 22 22
17. Mallorca 21 20
18. Cadiz 22 18
19. Deportivo Alaves 22 17
20. Levante 21 11