EKONOMİ HABERLERİ Bu haber 1203 kez okundu
11 Ağustos 2011, Perşembe - 17.20

Viking Projesi katma değer sağlayacak

SATSO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Kösemusul, Karadeniz'i, İskandinav ülkelerine lojistik olarak bağlamak amacıyla yapılan Viking Projesi'nin şehre katma değer sağlayacak çok önemli bir çalışma olduğunu söyledi.

Viking Projesi katma değer sağlayacak

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Kösemusul, yönetim kurulu üyeleri ile birlikte Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu'nu ziyaret ederek Viking projesi hakkında bilgi verdi. Ziyarette konuşan Kösemusul, Ukrayna üzerinden Karadeniz limanları ile geniş bir alana yayılacak olan projeye oda olarak Sakarya adına önem verdiklerini söyledi.
Projenin hem Türk işadamlarının AB ülkelerine daha kolay ulaşımını sağlayacağını hem de Ortadoğu, Güney Kafkasya'dan gelen ürünlerin Türkiye üzerinden taşınmasına yardımcı olacağına dikkat çeken Kösemusul, "Viking Projesi ilimize önemli bir katmadeğer sağlayacak çok önemli bir çalışma. Bu projenin Türkiyeye giriş noktası Sakarya Karasu limanı olmalıdır. Bu proje Sakarya'yı bölgenin uluslararası lojistik merkezi haline getirecek. Proje ile ilgili olarak Karasu'nun en önemli avantajı Anadolu'nun Karadeniz'e açılan ve Avrupa'ya en yakın lojistik merkezi olmasını sağlayacak gerekli ulaşım yatırımlarının yapılıyor olmasıdır." dedi.

"İLİN VE BÖLGENİN TİCARET ORTAMI DAHA DA CANLANACAK"
SATSO olarak, valilik, milletvekilleri, büyükşehir belediyesi ve sivil toplum kuruluşları ile birlikte ilin bu projeye dahil olması için işbirliği yapmayı hedeflediklerini kaydeden Kösemusul şunları söyledi: "Küresel ölçekte ortaya çıkan gelişmelerin sunduğu fırsatları iyi değerlendirmek, bunun için de sadece kendi ülkemizle sınırlı kalmadan bölge ülkelerini de kapsayacak eş zamanlı bir dönüşümü gerçekleştirmek durumundayız. Ulaşım konusundaki bu eşsiz projenin gerçekleşmesi ve hayata geçirilmesi durumunda ilimiz ve bölgemizin ticaret ortamı daha da canlanacak ve uluslararası bir ticaret merkezi haline getirecek."
Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu ise projenin Sakarya'nın geleceği açısından önemli olduğunu ancak Karasu Limanı'nın aktif olarak hayata geçmesinin bu proje için önemli olduğunu ifade etti. Toçoğlu, Viking Projesi'ne Karasu Limanı'nın da dahil olması için her türlü desteği vermeye hazır olduklarını vurguladı.
Ziyaret, ilin sosyo ekonomik durumu üzerine yapılan değerlendirmelerin ardından sona erdi.

YORUM EKLE

Haberler

Haber aranıyor...

Köşe Yazıları

Köşe yazısı aranıyor...