TEKNOLOJİ HABERLERİ Bu haber 8576 kez okundu
17 Haziran 2011, Cuma - 00.44

Uzay Serdivan'dan izlenir!

Serdivan ilçesinde yapılan ve yaklaşık 600 bin liraya mal olan Planetaryum basın mensuplarına tanıtıldı

Uzay Serdivan'dan izlenir!

Gökyüzünü, uzayı tanıtmak, merak uyandırmak ve araştırma yapmayı teşvik etmek için kullanılan, eğitim ve eğlence aracı olan Sakarya’nın ilk ve tek Planetaryum’u Serdivan’’da hizmete giriyor. Serdivan Belediyesi tarafından Serdivan AVM’nin önünde bulunan 30 bin metrekarelik alanda yapımı devam eden parkın içine yapılan Planetaryum, basın mensuplarına tanıtıldı. Planetaryum’un basın toplantısında konuşan Serdivan Belediye Başkanı Yusuf Alemdar, Sakarya’ya böylesi önemli bir çalışmayı kazandırdıklarından ötürü son derece memnun olduklarını kaydetti.
Planetaryum’un yaklaşık 600 bin liraya mal olduğunu ifade eden Alemdar, “Biz parkları sadece eğlence amaçlı kullanılan yerlerden çıkarıp bir sosyal mekan oluşturma çalışması içerisindeyiz. Bu kapsamda Serdivan ilçemizin merkezine inşa ettiğimiz bu parkımızın içine çocuklarımızın uzayı ve gökyüzünü tanıması amacı ile kendine has filmlerin gösterildiği bu Planetaryum’u yaptık. Çocuklarımız buraya gelerek uzayı ve gökyüzünü farklı bir görüntü ve ses üslubu ile tanıma imkanı bulacaklardır. Burası kesinlikle bir sinema değildir. Burada gökyüzünü tanıtmak amacıyla hazırlanan filmleri kubbe ekrana yansıtan bir düzenekle, sanki gökyüzüne yükseliyormuş hissine kapıldığınız bir ortamdır” dedi.
3 ay içerisinde Planetaryum’un yapımının bu aşamaya geldiğini ifade eden Alemdar, Haziran ayı sonuna kadar ise Planetaryum’un hizmet gireceğini söyledi.
Alemdar’ın açıklamalarının ardından basın mensupları Planetaryum’un ilk gösterisine katılarak, uzayı ve gökyüzünü yakından tanıma imkanı buldular. 30 kişilik izleyici kapasitesi ile alanında Türkiye’nin en kaliteli ikinci yapısı olan Serdivan Belediyesi Planetaryum’unun, üzerinde kurulu olan parkın bitmesi ile Serdivan’da çok önemli bir konumda hizmet vermesi bekleniyor.
 

YORUM EKLE

Haberler

Haber aranıyor...

Köşe Yazıları

Köşe yazısı aranıyor...