GÜNDEM HABERLERİ Bu haber 923 kez okundu
29 Mayıs 2020, Cuma - 15.47

Üretim ve satış hızlanır

Sakarya Müteahhitler Birliği Başkanı Murat Bayrak Covid-19 sürecinin ardından ekonomide ki lokomotifin inşaat sektörü olacağını ileri sürdü.

Üretim ve satış hızlanır

Bayrak “Konut stoku tükendi. Hem imalat hem de satışta yükseliş yaşanacak” dedi

ÖNCELİĞİMİZ DEĞİŞTİ
Covid-19 sürecinde birinci önceliğin izole olmak, korunmak olduğuna vurgu yaparak “Salgın döneminde birinci önceliğimiz elbette sağlıktı, gıdaydı. Şimdi önceliğimiz yine sağlık ancak hayat devam ediyor. Dolayısıyla önceliğimiz ekonomi oldu. Üretmek, istihdamı artırmak gibi hedefleri var ülkenin. Salgın sonrası ekonominin lokomotifi yine inşaat sektörü olacak. Yaklaşık iki yıldır konut üretimi rölantide gidiyordu. Eldeki konut stokları tükendi. Şimdi hem üretimde hem de satışta yükseliş dönemi başlayacak” dedi.

YENİ DÖNEM BAŞLIYOR
Dünyayı etkisi altına alan pandeminin yeni bir dönem başlatacağına değinen Başkan Bayrak “Ülkemiz bu sürecin kazananı olacak. İnşaat sektöründe olduğu gibi birçok sektörde üretimin artacağını düşünüyorum. Özellikle teknoloji ve makine imalatında Türkiye tercih edilen ülke olacak. Bu durum daralan piyasaların hızla toparlanmasına ve iyileşmesine neden olacak. Korona sonrası Türkiye ekonomisi için yeni dönemin başlangıcı olacak. Devlet-millet el ele verip salgın döneminde oluşan yaraları sarıp, dimdik ayağa kalkacağız” diye konuştu.

İŞ DÜNYASININ BEKLENTİLERİ 
Hükümetin ekonomik tedbir paketiyle süreçte yara alan iş dünyasının derdine derman olmaya çalıştığına değinen Başkan Bayrak, “İnşaat sektörü bir süre daha konut kredi faizlerinin bu seviyelerde kalmasını istiyoruz. Devamında da vergi ve SGK borçlarının gecikme faizlerinin affedilmesini bekliyoruz.  Bozulan yapılandırmalar için yeniden yapılandırma olmalı. Özellikle bozulan yapılandırmalar için bir düzenleme bütün sektör temsilcilerinin beklentisi. Devletimizin bu hususta vereceği destekle üretimde ki toparlanma daha hızlı olacaktır” ifadelerini kullandı. 
 

YORUM EKLE

Haberler

Haber aranıyor...

Köşe Yazıları

Köşe yazısı aranıyor...