EKONOMİ HABERLERİ Bu haber 2387 kez okundu
6 Aralık 2014, Cumartesi - 13.11

ÜNİVERSİTE-SANAYİDE YENİ İŞBİRLİĞİ

SAÜ’nün, Hyundai’nin tedarikçisi Assan-Hanil ile yürüteceği ortak proje kapsamında, otomobil tamponlarının daha dayanıklı ve uzun ömürlü boya ile kaplanması sağlanacak.

ÜNİVERSİTE-SANAYİDE YENİ İŞBİRLİĞİ

Sakarya Üniversitesi tarafından sunulan “Otomobil Tampon Boya Hatlarında Plazma Yüzey Aktivasyonu ile Yüzey Enerjisinin Kontrolü ve Uygulanabilirliğinin Araştırılması” başlıklı proje, Sanayi Bakanlığı San-Tez Programı kapsamında 676 bin 830 TL bütçe ile desteklenmeye değer görüldü.
TAMPONLAR
Projenin yürütücülüğünü SAÜ Mühendislik Fakültesi Metalurji-Malzeme Mühendisliği öğretim üyesi Prof. Dr. FatihÜstel, yardımcılığını da Yrd. Doç. Dr. Ekrem Altuncu yapacak. Projenin sanayi kısmında dünyanın sayılı otomobil üreticilerinden Hyundai’nin Türkiye tedarikçisi Assan-Hanil ortaklığı olacak. Otomobil tampon yüzeylerinin boya proseslerine ileri teknoloji uygulaması ile hazırlanmasını ve endüstriyel uygulamasını kapsayan proje ile otomobil tamponlarının daha iyi yapışan ve uzun ömürlü boya ile kaplanması sağlanacak.
GELENEKSEL YÖNTEM
Proje hakkında bilgiler veren Prof. Dr. FatihÜstel, “Proje, otomotiv sektöründe polipropilen tampon yüzeylerinin ileri teknoloji uygulaması olan korona plazması ile işlevselleştirilmesi ve boyalı tamponların yüzeylerinde boyaların daha iyi tutunmasını sağlayacak. Projede, çevre dostu olarak geleneksel alevleme yöntemine alternatif olarak soğuk plazması kullanılmasını öngörmektedir” diye konuştu.
18 AYDA TAMAMLANACAK
Prof. Dr. Üstel proje kapsamında, Sakarya Üniversitesi Termal Sprey Kaplama Araştırma Laboratuvarı altyapısına, koronaplazma yüzey modifikasyon ünitesi ve yüksek sıcaklık ıslatma açısı ölçme cihazı kazandırılacağını sözlerine ekledi. 18 ayda tamamlanması planlanan proje kapsamında 1 adet de lisansüstü tez çalışması gerçekleştirilecek.

YORUM EKLE

Haberler

Haber aranıyor...

Köşe Yazıları

Köşe yazısı aranıyor...