EKONOMİ HABERLERİ Bu haber 334 kez okundu
7 Ocak 2014, Salı - 09.36

UMEM’DE SAKARYA LİDER

Sakarya sanayisinin ihtiyacı olan nitelikli işgücünün yetiştirilmesi için sürdürülen UMEM projesinden 4 bin 246 katılımcı yararlandı, 2 bin 129 katılımcının da işbaşı eğitim programlarından istifade etmesi sağlandı.

UMEM’DE SAKARYA LİDER

Sakarya Sanayi ve Ticaret Odası, Sakarya Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve proje kapsamındaki Meslek Liseleri Müdürlerinden oluşan UMEM Kurs Yönetimi geçtiğimiz günlerde Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası’nda gerçekleştirdiği aylık olağan toplantısında 2013 yılı çalışmaları hakkında değerlendirmelerde bulundu.

NİTELİKLİ İŞGÜCÜ
Toplantıyı değerlendiren UMEM Kurs Yönetimi Üyeleri UMEM (Uzmanlaşmış Meslek Edindirme Merkezleri) Projesi kapsamında 2013 yılında yapmış olduğu çalışmalar hakkında bilgi verdi. Yıl içinde toplam 241 mesleki eğitim projesi gerçekleştirilen proje kapsamında ayrıca 4 bin 246 katılımcı yararlanarak, 2 bin 129 katılımcının da işbaşı eğitim programlarından istifade etmesi sağlandığı ifade edildi.
MALİYET
Yapılan değerlendirmede mesleki teknik eğitiminin önemine vurgu yapılarak Sakarya sanayisinin ihtiyacı olan nitelikli işgücünün yetiştirilmesi için yaklaşık 6.260.000 TL harcandığı bildirildi. Ayrıca yapılan projelerle istihdamın artırılmasına destek verilmesinin yanında, istihdamın korunmasının da hedeflendiği, işsizlikle mücadelede en iyi referansın meslek olduğu gerçeğinden hareketle en çok UMEM projesi uygulayan İl olduğu ifade edildi.
HEDEF BÜYÜTTÜ
Kurs Yönetimi Başkanı SATSO Genel Sekteri Uğur Tın, “UMEM Projesi, işgücü piyasasının nitelikli eleman ihtiyacının karşılanması ve iş bulma güçlüğü içerisinde bulunan işsizlerin, meslek edindirme kurslarıyla desteklenerek işgücü piyasasına kazandırılması amacıyla geliştirilmiştir. Proje, meslek edinme seferberliği ile istihdama destek sağlama amacıyla konulmuştur” dedi.
MÜRACAAT
Tın açıklamasını şöyle sürdürdü: “Diğer taraftan, ilimizde 6 UMEM proje okulu mevcut, işverenlerin ihtiyacı olan nitelikli işgücü, gerek proje okullarında, gerekse meslek lisesi öğretmenlerinin nezaretinde firmalarda gerçekleştirilen eğitimlerle karşılanmaktadır. Firmalardan eğitici ücreti alınmamakla birlikte, programa katılan kursiyerlere de 20 ila 25 TL kursiyer ücreti ödenmekte, kursu bitirenlere Milli Eğitim onaylı meslek sertifikası da verilmektedir. Projeden istifade etmek isteyen işverenlerin SATSO’ ya müracaatları beklenmektedir” dedi.

YORUM EKLE

Haberler

Haber aranıyor...

Köşe Yazıları

Köşe yazısı aranıyor...