KÜLTÜR HABERLERİ Bu haber 634 kez okundu
2 Aralık 2019, Pazartesi - 16.19

TYB’den Fahri Tuna paneli

Yazar Fahri Tuna’nın eserleri ve yazarlığı üzerine, Türkiye Yazarlar Birliği İstanbul Şubesi’nce ‘Bir Portre Yazarının Portresi’ adıyla bir panel ve imza günü düzenlendi

TYB’den Fahri Tuna paneli

Yeni Şafak gazetesi köşe yazarı Mehmet Şeker’in yönettiği programda Ihlamur dergisi genel yayın yönetmeni Hakan Sarı ‘Ihlamur Dergisi Fahri Tuna Özel Sayısının (Kasım 2019, 84 Sayı) perde arkası ve niçin bu özel sayıyı hazırladıklarını, Hikâye yazarı Mukadder Gemici ‘Yaşa’yan Portreler Bağlamında Yazar Fahri Tuna’yı, Medeniyet Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Muharrem Dayanç ‘Osmanlı Medeniyetinin İzinde 40 Yazar Portresi’ kitabı çerçevesinde Fahri Tuna’ ve Roman-öykü yazarı Güray Süngü ‘Portreler Yazan Bir Yazarın, Fahri Tuna’nın Portresi’ üzerine konuştular. Hakan Sarı ‘Güçlü portre yazarlığı, dergilere abiliği ve yardımları, Balkanlara yaptığı edebî katkılar’ nedeniyle Fahri Tuna Özel Sayısı hazırlamaya karar verdiklerini ifade ederken Mukadder Gemici Tuna’nın gerek yazılarında nasıl insanların güzel ve olumlu yönlerini gördüğünü gerekse organizasyonlarında insanları nasıl etkileyip olumluya dönüştürdüğünü, Prof. Dr. Muharrem Dayanç ise ‘Fahri Tuna portrelerinde Yusuf Ziya Ortaç ve Ahmet Mithat Efendi benzerlikleri, portrelerin belirgin yönleri ve özellikle üçlemeleri’ üzerinde dururken Romancı Güray Süngü ise görüşlerini ‘Fahri Tuna insana bakmaz, görür. Adeta ruhsal filmini çeker ve yazar. İçindeki değeri keşfeder ve onu diğer değerlerle buluşturur. O değerler oluşturan yazardır aslında’ özetledi.

VEFA
Yaklaşık doksan dakika süre programa deneme-hikâye yazarı Selvigül K. Şahin, yazar Mehmet Nuri Yardım, TYB İstanbul Şubesi Başkanı yazar Mahmut Bıyıklı ve TYB İstanbul Şubesi Başkan Yardımcısı Muzaffer Doğan da kısa birer Fahri Tuna değerlendirmesi ile katkıda bulundu. Programın sonunda kürsüye davet edilen Fahri Tuna, “Bugün 60. doğum günüm. 35 yıldır ailemi ve sağlığımı ihmal ederek gece gündüz Anadolu’nun ve Rumeli’nin birçok şehrinde edebiyat sanat ve milletim adına çabalar sarf ettim. Bunun boşa gitmediğini, şahsım için hazırlanan, 9 ülkeden 43 yazarın kaleme aldığı yazılardan oluşan Ihlamur dergisi özel sayısı ve bugün düzenlenen özel program ile görmüş, yaşamış oldum. Emeklerim ve fedakârlıklarım boşa gitmemiş. 118 bin 500 kelimesi olan Türkçe Sözlükten vefa kelimesini çıkartırsanız geriye belki bin 850 kelime ancak kalır. Şahsıma vefa gösteren Ihlamur Dergisi yönetimine, 43 yazara, bugün burada bu programı düzenleyen TYB İstanbul yönetimine, bu programı yöneten Mehmet Şeker dostuma, kitaplarım üzerine ciddi çalışmalar yapıp değerlendirmeler sunan Mukadder Gemici ve Muharrem Dayanç kardeşlerime, adeta şahsıma portre nasıl yazılır dersi veren romancı Güray Süngü kardeşime en kalbi teşekkürlerimi sunuyorum. Allah her faniye sağlığında böyle özel sayılar ve özel programlar nasip eylesin, yaşatsın” dedi. Yazar Tuna, program sonunda okurlarına kitaplarını imzaladı.

1/5
TYB’den Fahri Tuna paneli
TYB’den Fahri Tuna paneli
2/5
TYB’den Fahri Tuna paneli
TYB’den Fahri Tuna paneli
3/5
TYB’den Fahri Tuna paneli
TYB’den Fahri Tuna paneli
4/5
TYB’den Fahri Tuna paneli
TYB’den Fahri Tuna paneli
5/5
TYB’den Fahri Tuna paneli
TYB’den Fahri Tuna paneli

YORUM EKLE

Haberler

Haber aranıyor...

Köşe Yazıları

Köşe yazısı aranıyor...