GÜNDEM HABERLERİ Bu haber 1273 kez okundu
7 Haziran 2011, Salı - 10.14

Toplu sözleşme protestosu

Adapazarı ilçesinde Türk Harb-İş Sendikası üyesi bir grup işçi, Türk-İş ile Hükümet arasında yürütülen toplu sözleşme görüşmelerini protesto etti.

Yeni Cami önünden dövizler ve sloganlar eşliğinde Atatürk Bulvarı boyunca yürüyüşe geçen yaklaşık 150 kişilik grup, Adapazarı Kültür Merkezi (AKM) önünde toplandı.
Grup üyeleri adına konuşan Türk Harb-İş Sendikası Sakarya Şube Başkanı Orhan Avcı, aralarında Türk Harb-İş Sendikası üyesi 23 bin işçinin de bulunduğu kamuda çalışan 230 bin işçiyi ilgilendiren 2011 yılı toplu sözleşme görüşmelerinin devam ettiğini hatırlattı.
Sendikasının Türk-İş Başkanlar Kurulu Toplantısında, görüşme sürecini genel seçim ortamını dikkate alınarak başlatılmasını ve sürdürülmesini savunduğunu ifade eden Avcı, 'Ancak bu süreç Türk-İş Başkanlar Kurulu'nun aldığı kararlara uygun biçimde yönetilememiş, savsaklanmış ve sürdürülememiştir. Sözleşme görüşmelerinin işveren tarafını oluşturan kamu işveren örgütleriyle ilgili kamu kuruluşlarının yetkilileri, toplu sözleşme görüşmelerinde sendikaların getirdiği somut ve gerçekçi önlemleri farklı taktik ve yaklaşımlarla reddetmekte ve geciktirmeye çalışmaktadır'' dedi.
Sendikaların getirdiği önerilere karşı çıkıldığını savunan Avcı, şöyle devam etti:
''Yıllardır uygulanan ve her biri kalıcı kazanım durumuna gelmiş olan toplu sözleşme hükümlerini kendi lehlerine değiştirmeye, ortadan kaldırmaya çalışan kamu işverenleri, güvencesiz bir çalışma ortamı yaratmayı amaçlamaktadır. Toplu iş sözleşmesinin uygulanması sürecinde güçsüz kalan, değiştirilmesi zorunlu hale gelen, üyelerimizi güvencesiz ortama itecek hükümlerin değiştirilmesi yönünde önerilerde bulunulmuştur. Ancak işveren tüm bu önerilere karşı çıkmış, demokratik haklarımızı, kazanımlarımızı sınırlandırmaya çalışmıştır. Toplu iş sözleşmeleri işçilerin haklarına yeni güvenceler getirdiği, onları koruduğu sürece anlamlı ve değerlidir. Buradan toplu sözleşmeleri güvencesiz, korumasız duruma getirmeye çalışan kamu işveren örgütlerini ve kurum yetkililerini dayatmacı tutumları nedeniyle şiddetle protesto ediyoruz. Türk-İş yöneticilerini açık, somut ve etkili tutum almaya, hükümet yetkilileriyle yapılan tüm görüşmeleri üye sendikalarla ve kamuoyuyla paylaşmaya çağırıyoruz.''
Grup, iki dakikalık oturma eyleminin ardından olaysız şekilde dağıldı.

YORUM EKLE

Haberler

Haber aranıyor...

Köşe Yazıları

Köşe yazısı aranıyor...