EKONOMİ HABERLERİ Bu haber 2439 kez okundu
7 Nisan 2015, Salı - 12.06

TERMO KOVAN TANITILDI

Sakarya İli Arı Yetiştiricileri Birliği ‘Mobil Arıcılıkla’ ilgili çalışmaları ve araştırmaları arttırdı. Birlik Başkanı Mustafa Ör, son olarak ‘Termo Kovan’ tanıttı.

TERMO KOVAN TANITILDI

KOLAYLIK SAĞLIYOR
Konu hakkında bir açıklama yapan Sakarya İli Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Ör, “Proje kapsamında arıcıların kamyona kovan yükleme ve indirme işinin tamamen ortadan kaldırılmasını hedefleyen proje gezginci arıcılığı kolaylaştırırken, zahmetsiz bir şekilde kovan yüklemeyi sağlıyor” dedi.
YANMA YAŞANIYOR
Gezginci arıcılıkta ve arı nakillerinde en zor işin taşıma ve kovan indirmenin olduğunu söyleyen Başkan Ör, “Seyahat esnasında kovanların sıcaklıkları hava sirkülasyonundan dolayı artmadığı için arılarda yanma ve boğulma oluyor, nakil yapılacak bölgeye gelindiğinde hızlı davranılması gerekiyor” dedi.
YENİ SİSTEM OLUŞTU
“Mobil arıcılık sistemi, bu süreci daha hızlı hale getirip arıların yanmalarını ve boğulmalarını engelliyor” diyen Başkan Ör, “Bunda amaç kovanları hareket ettirmeden, iş gücü gerektirmeden taşınmasını sağlamaktır. Bu mobil sistem arıcılıkla insan gücü fazlasıyla azaltıyor” ifadelerini kullandı.
İŞLER KOLAYLAŞACAK
Arıcıların işlerini hafifletmek adına birlik olarak ‘Termo Kovan’ çalışması yaptıklarını söyleyen Başkan Ör, “Termo kovanlar günümüzde arıcıların sıkıntı yaşadığı nakil kısmında özellikle gezginci arıcılık yapan arıcılarımızın işlerini kolaylaştıracak yeni bir sistem olarak adlandırılabilir” dedi.
DİĞERLERİNDEN FARKLI
Başkan Ör sözlerine şöyle devam etti, “Termo kovanlar ısı ve ses izolasyonu, hafifliği, taşıma sırasında ki ergonomik tasarımı, çıta diziminde ki çıtaların diğer kovanlardan farklı olarak hem dik hem yatay şekilde yerleştirilmesi ile arıların daha rahat çalışması ve bal verimine destek veren yeni bir sistemdir”

 

YORUM EKLE

Haberler

Haber aranıyor...

Köşe Yazıları

Köşe yazısı aranıyor...